Դավիթ Մանուկյանը փորձել է ուղեկցել Ռուբեն Վարդանյանին. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախից Ադրբեջանի բանտեր տարված արցախյան գործիչների թվում են ոչ միայն Արցախի նախկին նախագահները, այլեւ նախկին պետնախարարը, նախկին ԱԳ նախարարը, ՊԲ նախկին հրամանատարն ու նրա տեղակալը։
Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանը, ում ադրբեջանցիները գերեվարեցին Հակարիի կամուրջն անցնելիս՝ Ռուբեն Վարդանյանի հետ միասին, պարզվում է՝ ինքն է որոշել, որ ուղեկցի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին՝ համարելով, որ Հակարիի կամուրջը միայնակ անցնելու դեպքում Վարդանյանի ձերբակալության ռիսկերը մեծ են։
Մանուկյանն անձամբ վարել է Ռուբեն Վարդանյանին տեղափոխող ավտոմեքենան ու այդպիսով վտանգել իր կյանքն ու ինքն էլ հայտնվել գերու կարգավիճակում։ Ի դեպ, ամուսնու հետ տարել եւ մի քանի ժամ պահել են նաեւ Մանուկյանի կնոջը, ապա թույլ տվել, որ նա մենակ հատի սահմանն ու գա Հայաստան»:

Давид Манукян пытался сопроводить Рубена Варданяна. «Грапарак»
Газета "Грапарак" пишет: "Среди арцахских деятелей, доставленных из Арцаха в азербайджанские тюрьмы, есть не только бывшие президенты Арцаха, но и бывший государственный министр, бывший министр иностранных дел, бывший командующий Вооруженными силами и его заместитель.
А бывший первый заместитель командующего Армией обороны Нагорного Карабаха генерал-майор Давид Манукян, попавший в плен к азербайджанцам при переходе моста Хакари, вместе с Рубеном Варданяном, оказывается, сам решил сопровождать бывшего госминистра Рубена Варданян посчитав, что если он перейдет мост Хакари в одиночку, риски ареста будут высоки.
Манукян лично управлял автомобилем, в котором перевозил Рубена Варданяна, рисковал своей жизнью и оказался в плену. Кстати, жену Манукяна они также забрали с мужем и продержали несколько часов, а затем разрешили ей одной пересечь границу и приехать в Армению".