Հայկ Մարությանի բերած 100 նոր գազելներից 30-ը արդեն իսկ շարքից դուրս են եկել. «Հրապարակ»
2019 թվականին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մեծ շուքով ներկայացրեց, որ պատրաստվում է պայմանագիր կնքել WYG բրիտանական ընկերությանը հետ նոր երթուղային ցանցը մշակելու համար, անգամ հրապարակվեց այդ պայմանագրի գինը՝  850,000 եվրո։
Բրիտանացիները ուսումնասիրեցին Երևանի ռելիեֆը և իրենց նախագծում հստակ նախատեսել էին, որ քաղաքի առանձնահատկություններից ելնելով տրանպորտային ցանցի ավտոբուսները պետք է լինեն 7.5-8.5մ, 12մ և 18մ երկարությամբ։ Նույն երթուղային ցանցում նախատեսված չէր 6.6մ երկարության քիչ տեղատարողության «Գազել Սիթի» տեսակի միկրոավտոբուսներ։
Սակայն 2020 թվականին գործող քաղաքապետը 100 հատ «Գազել Սիթի» միկրոավտոբուսի ձեռք բերման պայմանագիր է ստորագրում, որը տեխնիկապես չփորձարկված մոդել է և և պարզ չէր դրանք հնարավոր է շահագործել Երևանյան ռելեֆի պայմաններում, թե ոչ։
Արդյունքում անհասկանալի է, թե ինչու է, նոր երթուղային ցանցի նախագծի համար 850,000 եվրո գումար վճարվում, եթե մասնագետները այդ ցանցում խորհուրդ չեն տալիս «Գազել» մակնիշի մեքենաներ ներառել, իսկ դու մի տարի անց 100 «Գազել» ես գնում: Ինչ իմաստ ունի նախագիծ պատվիրել, պետ բյուջեից վճարել, եթե անգամ տարրական կետերը հետո անտեսելու ես:
Հիմա պարզվում է, որ Հայկ Մարությանի բերած 100 «Գազել»-ից օրական շահագործվում է առավելագույնը 65-ը, քանի որ Գազելները տեխնիկապես սխալ են նախագծված` տեղադրված է արտասահմանյան արտադրության «Cummins» շարժիչ, իսկ փոխանցման տուփը պահպանված է հին ռուսական Գազելի փոխանցման տուփը, որի արդյունքում Երևանի ռելեֆի պայմաններում այդ փոխանցման տուփերը օրական խափանվում են։
Անգամ սպասարկող ընկերությունը ստիպված է եղել երկարացնել սպասարկման պայմանագիրը ևս մեկ տարով, որ գոնե 65-ը «на ходу» պահեն: Բայց սպասարկման պայմանագրի ժամկետը շուտով կավարտի և Հայկ Մարությանի «բյուջետային» Գազելները շարքից դուրս կգան ստեղծելով նոր խնդիրներ։ Ստեղ են ասել. Թանկից էժանը չկա:
Տեղեկությունը հաստատելու համար դիմեցինք քաղաքապետարանի խոսնակ Հայկ Կոստանյանին. «Այդ հարյուր մեքենաներից ամենօրյա կտրվածքով երթուղի է դուրս գալիս 65-ից 70-ը: Այսինքն՝ շուրջ 30-ի հետ խնդիր կա, որը պարբերաբար ավելանում և նվազում է: Ամեն մեկի խնդիրը չեմ կարող նշել մասնագիտորեն, ենթադրվում է, սակայն որ դրանք միանման խնդիրներ են: Խնդիր ունեցող 30 մեքենաները բնականաբար գիծ դուրս չեն գալիս, քանի որ տեխնիկապես հնարավոր չէ»:
Հարցին, թե ինչո՞վ կբացատրեք թվով երեսուն անսարք Գազելների առկայությունը, անորա՞կ են դրանք փաստորեն, Կոստանյանն ասաց. «Չեմ կարող դրան գնահատական տալ: Ըստ էության ցանկացած մեքենա էլ ինչ-որ շրջանում անսարք է դառնում»:

Из 100 новых газелей, привезенных Айком Марутяном, 30 уже выведены из эксплуатации. «Грапарак»
В 2019 году мэр Айк Марутян с большой помпой представил, что собирается подписать контракт с британской компанией WYG на развитие новой маршрутной сети, даже была опубликована стоимость этого контракта: 850 000 евро.
Британцы изучили рельеф Еревана и в своем проекте четко запланировали, что длина автобусов транспортной сети должна быть 7,5-8,5м, 12м и 18м, исходя из особенностей города. В этой же маршрутной сети не планировались микроавтобусы длиной 6,6 м типа «Газель Сити» малой вместимости.
Однако в 2020 году действующий мэр подписывает контракт на закупку 100 микроавтобусов «Газель Сити», которые являются технически непроверенной моделью и неясно, смогут ли они эксплуатироваться на ереванской местности или нет.
В результате непонятно, почему за проект новой маршрутной сети платят 850 тысяч евро, если эксперты не рекомендуют включать в эту сеть автомобили «Газели», а через год вы покупаете 100 «Газелей». Какой смысл заказывать проект, оплачивая из общего бюджета, если потом собираешься игнорировать даже базовые моменты?
Теперь выясняется, что из 100 "Газелей", привезенных Айком Марутяном, ежедневно используются максимум 65, потому что "Газели" технически неправильно спроектированы: установлен двигатель "Cummins" иностранного производства, а коробка передач - старая российская. Коробка передач Газели, в результате чего в условиях рельефа Еревана эти коробки передач выходят из строя ежедневно.
Даже компании по техническому обслуживанию пришлось продлить контракт на обслуживание еще на год, чтобы оставить на дороге как минимум 65 машин. Но срок сервисного контракта скоро закончится и «бюджетные» «Газели» Айка Марутяна выйдут из эксплуатации, создав новые проблемы. Говорят же " Нет ничего дороже дешевого".
Для подтверждения информации мы связались с пресс-секретарем муниципалитета Айком Костаняном. «Из этих ста машин ежедневно на маршрут выезжает от 65 до 70. То есть есть проблема примерно с 30, которая регулярно увеличивается и уменьшается. Я не могу назвать проблему каждого, но предполагается, что это схожие проблемы. 30 машин с проблемами, естественно, на линию не выходят, потому что это технически невозможно».
На вопрос, чем вы объясните наличие 30 неисправных «Газелей», не являются ли они на самом деле низкого качества, Костанян ответил. «Я не могу это оценить. По сути, любая машина в какой-то момент ломается».