Մարությանի վախերը կամ «Քաղաքապետ» ներկայացումը Երևանում. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը երեկ պաշտոնապես հայտարարեց, որ մասնակցելու է ավագանու ընտրություններին՝ «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության ցուցակով:
Ինչպես մեր աղբյուրներն են փոխանցում՝ Հայկ Մարությանը երկար քննարկումներից հետո է վերջնական որոշում կայացրել, ընդ որում, նրա մտերիմներն էլ են միայն երեկ իմացել վերջնական որոշման մասին: Այս առիթով պետք է նշել, որ հենց իր ամենամտերիմ անձանցից շատերը, մեղմ ասած, ապշած էին Հայկի որոշումից, քանի որ գիտակցում էին, որ Մարությանի հիմնական շարժաառիթը ոչ թե երևանի ապագա շենացումն է, այլ ընդամենը մանր վրեժխնդրությունը գործող իշխանությունների նկատմամբ: Սակայն, ի հեճուկս բազմաթիվ հորդորների, «քաղաքապետը» որոշել իր ներկայացումը այս անգամ խաղալ Երևանի փողոցներում, ակնկալելով ծափեր և ծաղիկներ:
Մարությանին մոտ կանգնած մարդիկ տարբեր հավաքների ժամանակ անկեղծանում են, որ Հայկն ինքն էլ գիտի, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում եղած չարաշահումների մի քանի գործերով քննություններ են գնում, այդ թվում իր կնոջ՝ Իվա Մարությանի մասնակցությամբ: Ոսւտի որոշել է դիմել խորամանկ քայլի. մասնակցել ավագանու ընտրություններին, հնարովորինս քաղաքականցնել բոլոր քրեական գործերը և թաքցնելով իր ներքին վախերը և սրտի դողը, փորձել երևանցիներին հրամցնել «իրական հեղափոխական» լինելու թեզը:

Страхи Марутяна или спектакль «мэр» в Ереване. "Жоховурд"
Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: "Бывший мэр Еревана Айк Марутян вчера официально заявил, что будет участвовать в выборах в Совет старейшин по списку партии "Национальный прогресс".
По нашим данным, окончательное решение Айк Марутян принял после долгих обсуждений, тем более, что его родственники узнали об окончательном решении только вчера. По этому поводу следует отметить, что многие из его близких людей были, мягко говоря, удивлены решением Айка, поскольку понимали, что главным мотивом Марутюна было не будущее развитие Еревана, а лишь мелкая месть действующей власти. Однако, несмотря на многочисленные уговоры, «мэр» решил сыграть свой спектакль на этот раз на улицах Еревана, ожидая аплодисментов и цветов.
Близкие к Марутяну люди откровенно говорят на различных сходках, что сам Айк знает, что расследуются сразу несколько случаев злоупотреблений во время его пребывания в должности, в том числе с участием его жены Ивы Марутян. Поэтому он решился на хитрый шаг, участвовать в выборах совета старейшин, максимально политизировать все уголовные дела и, скрывая свои внутренние страхи и трепет сердца, попытаться внушить ереванцам тезис о том, что он «настоящий революционер» .