Ռուսաստանում նոր դեսպան կնշանակվի․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում կարծես թե ռեստարտի անհրաժեշտություն է առաջացել և կողմերը դա գիտակցելով որոշել ինչ-ինչ քայլերի գնալ: Դրանցից առաջինը դեսպանների փոփոխությունն է:
Ընդ որում Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանից այնքան մեծ դժգոհություն ունի ռուսական կողմը, որ դա առաջնահերթ է լուծվելու: Վաղարշակ Հարությունյանին փոխելու հարցը վաղուց էր քննարկվում, սակայն դեսպանի թեկնածուներ գտնելու խնդիր կար: Թեկնածու, որը կվայելի Նիկոլ Փաշինյանի վստահությունը և ընդունելի կլինի ռուսական իշխանությունների համար:
Մեր տեղեկություններով, մի շարք թեկնածություններ են քննարկվել: Եվ հայկական կողմը կարծես թե կանգնել է ԱԺ պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանի վրա: Ռուսաստանի դեսպանի թեկնածուն էլ, մեզ հասած տեղեկություններով, ՌԴ ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյա է, ինչը ևս խոսում է այն մասին, որ Ռուսաստանում հասկանում են Հայաստանի և նրա հետ համագործակցության կարևորությունը»:

"Hraparak" newspaper writes: "It seems that there is a need for a restart in Armenia-Russia relations, and the parties, realizing this, decided to take some steps. The first of these is the change of ambassadors.
Moreover, the Russian side is so dissatisfied with the RA ambassador in Russia that it will be resolved as a priority. The question of replacing Vagharshak Harutyunyan has been discussed for a long time, but there was a problem of finding ambassador candidates. A candidate who will enjoy the trust of Nikol Pashinyan and will be acceptable to the Russian authorities.
According to our information, a number of candidates have been discussed. And the Armenian side seems to have stood on the NA deputy Gurgen Arsenyan. According to the information we have received, the candidate for the Russian ambassador is a high-ranking official of the Russian Foreign Ministry, which also indicates that Russia understands the importance of cooperation with Armenia."