«Խաղողը» խա՞կ էր. ինչու Սամվել Բաբայանը նման որոշում կայացրեց․ «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Նախօրեին Արցախի նախկին ԱԽ քարտուղար Սամվել Բաբայանը մոտ կես ժամանոց տեսակապով ծավալուն հարցազրույց է տվել՝ անդրադառնալով Արցախի շուրջ ընթացող զարգացումներին, երկրի ներսում տիրող իրավիճակին, ինչպես նաև Ադրբեջանի հետ տարվող բանակցային գործընթացին։ Իր խոսքում Բաբայանը ներկայացրել էր ընդհանուր իրավիճակի վերաբերյալ սեփական մոտեցումները, քննադատական խոսք հնչեցրել Արցախի իշխանությունների հասցեին, ընդգծել, որ «իշխանությունների մոտ պատասխանատվության պակաս կա, ծրագիր չունեն»։
Հարցազրույցի հիմնական մեսիջը, սակայն, այն էր, որ Բաբայանը հայտարարեց՝ այլևս որևէ պաշտոն զբաղեցնելու առաջարկ չի ընդունի: «Ես այլևս պատրաստ չեմ որևէ քննարկման, պատրաստ չեմ ստանձնել Արցախի պետնախարարի պաշտոնում այս կամ այն պարտականությունները, որոնց մասին նախկինում խոսել եմ, նույնիսկ եթե ինձ խնդրեն»,-ասել էր նա։ Այստեղ «բանալի բառը» այլևս-ն է:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Արցախում իշխանության հասնելու լուրջ մտադրություններ ունեցող, բայց իր պլաններում հաջողության չհասած Բաբայանը, հասկանալով, որ չունի հանրային աջակցություն, դադարեցրել է իր քաղաքական ակտիվությունը և իր թիմակիցների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ ընդգծել, թե «պաուզա» է վերցնում, որպեսզի հասկանան, թե ինչ է իրականում տեղի ունենում։
Արցախյան մեր աղբյուրը փոխանցում է նաև, որ հանրային նման մինիմալ աջակցության պայմաններում Բաբայանը քաջ գիտակցում է, որ որևէ բան պարտադրելու լծակ ու հնարավորություն ուղղակի չունի։ Դրանից էլ բխում է նրա վերոնշյալ հայտարարությունը, որը հիշեցնում է հայտնի առակից բխող ժողովրդական դարձած արտահայտությունը «խակ խաղողի» մասին»:

«Виноград оказался недозрелым» ? Почему Самвел Бабаян принял такое решение? "Паст"
Ежедневная газета «Паст» пишет: «Вчера бывший секретарь Совбеза Арцаха Самвел Бабаян дал обширное интервью, которое длилось около получаса, касаясь происходящих вокруг Арцаха событий, ситуации внутри страны, а также переговорного процесса с Азербайджаном. В своем выступлении Бабаян представил свои подходы к общей ситуации, подверг критике власти Арцаха, подчеркнул, что «у властей не хватает ответственности, у них нет плана».
Однако главный посыл интервью заключался в том, что Бабаян заявил, что больше не будет принимать предложение занимать какую-либо должность. «Я больше не готов ни к какому обсуждению, я не готов брать на себя те или иные обязанности в должности государственного министра Арцаха, о которых я говорил ранее, даже если меня попросят», — сказал он. Ключевое слово здесь "больше".
По сообщению газеты «Паст», Бабаян, имевший серьезные намерения прийти к власти в Арцахе, но не преуспевший в своих планах, осознал, что не имеет общественной поддержки, прекратил свою политическую деятельность и на встрече с соратниками подчеркнул, что он брал «паузу», чтобы они поняли, что происходит на самом деле.
Наш источник из Арцаха также передает, что в условиях такой минимальной общественной поддержки Бабаян прекрасно понимает, что у него просто нет рычагов и возможности что-либо навязывать. Отсюда и вышеприведенное его высказывание, напоминающее народную поговорку о лисе и «недозрелом винограде».