Սյունիքը՝ Արևմուտքի ուշադրության կենտրոնում․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սյունիքը շարունակում է մնալ Արևմուտքի ուշադրության կենտրոնում։ 15 եվրոպական երկրների դեսպաններ օրերս այցելել են մարզ՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինի գլխավորությամբ։ Որոշել են Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումներն անցկացնել Սյունիքում։ Եղել են Կապանում, այսօր Գորիս այց է նախատեսվում։ Հանդիպել են մարզպետի հետ, մասնակցել ցուցահանդեսի, համերգային միջոցառման։
Տարեսկզբից Սյունիքում մեկնարկել է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը, որը մարզի բնակիչների սոցիալ-տնտեսական վիճակը բարելավելուն է ուղղված։ Ասվել էր, որ 5 տարվա կտրվածքով մարզին տրամադրելու են 51 մլն եվրո, երեկ ասվել է 116 մլն-ի մասին։ Սակայն նպատակը ոչ թե Սյունիքի զարգացմանը նպաստելն է, այլ նրա աշխարհաքաղաքական դիրքը»:

Syunik in the center of attention of the West; "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes: "The column continues to be in the center of attention of the West. The ambassadors of 15 European countries visited the region the other day, led by the head of the EU delegation, Andrea Victorin. They decided to hold events dedicated to Europe Day in Syunik. They visited Kapan today, and a visit to Gori is planned. They met with the governor and participated in an exhibition, a concert event.
At the beginning of the year, the "Resistant Syunik Team Europe" initiative was launched in Syunik, aimed at improving the socio-economic situation of the region's residents. It was said that 51 million euros would be provided to the area for five years, yesterday it was said about 116 million. However, the goal is not to contribute to the development of Syunik, but its geopolitical position."