Ինչո՞ւ Մհեր Սահակյանը չկատարեց խոստումը․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Խորհրդարանը երեկ 65 կողմ, 0 դեմ ձայնով նախ Անահիտ Մանասյանին ընտրեց ՄԻՊ, ապա ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանին զրկեց պատգամավորական անձեռնմխելիությունից։ Փակ-գաղտնի քվեարկությանը մասնակցեցին միայն ՔՊ-ականները, այն էլ՝ ոչ ամբողջ կազմով, քանի որ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը երեկ առավոտյան գործուղվել էր Սանկտ Պետերբուրգ։
Ինքը՝ Մհեր Սահակյանը, ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էր․ «Որպեսզի տպավորություն չստեղծվի, որ թաքնվում եմ անձեռնմխելիության քողի տակ, անձամբ կողմ կքվեարկեմ այս միջնորդագրին, քանի որ ինքս շահագրգռված եմ, որ իրականությունը բացահայտվի»։ Երեկ նա չմասնակցեց քվեարկությանը, ինչո՞ւ, որովհետև, Սեյրան Օհանյանի փոխանցմամբ, պատգամավորը վերջին դեպքերի կապակցությամբ մեկնել է Տեղ համայնք։
Նշենք, սակայն, որ Տեղ մեկնած ընդդիմադիր պատգամավորների շարքում Սահակյանի անունը գործընկերները չէին հիշատակել։ Ագնեսա Խամոյանի և Քրիստինե Վարդանյանի գրառումների համաձայն՝ Տեղ են մեկնել Արթուր Սարգսյանը, Աննա Գրիգորյանը, Ասպրամ Կրպեյանը, Գառնիկ Դանիելյանը և իրենք։
Հիշեցնենք, որ Սահակյանը մոտ 2 շաբաթ առաջ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստում հարվածել էր հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի հոնքին։ Սահակյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ ինքնապաշտպանության է դիմել, մինչդեռ իրեն խուլիգանություն են վերագրում»:

Почему Мгер Саакян не выполнил своего обещания? "Грапарак"
Газета "Грапарак" пишет: «Вчера парламент избрал Анаит Манасян на пост ЗПЧ 65 голосами против 0, после чего лишил Мгера Саакяна от оппозиционной фракции «Айастан» депутатской неприкосновенности. В закрыто-тайном голосовании приняли участие только члены ГД, и то не в полном составе, так как вчера утром в Санкт-Петербург была направлена ​​делегация во главе с Аленом Симоняном.
Сам же Мгер Саакян до этого заявил с трибуны НС. «Чтобы не создавалось впечатление, что я прячусь за неприкосновенностью, я лично проголосую за это ходатайство, потому что я заинтересован в раскрытии правды». Вчера он не участвовал в голосовании по той причине, что, по словам Сейрана Оганяна, в связи с последними событиями депутат отправился в общину Тех.
Следует, однако, отметить, что коллеги не упомянули имя Саакяна среди депутатов от оппозиции, отправившихся в Тех. Согласно записям Агнесы Хамоян и Кристины Варданян, кроме них в общину Тех выехали также, Артур Саргсян, Анна Григорян, Аспрам Крпеян, Гарник Даниелян.
Напомним, что около 2 недель назад Саакян ударил главу комитета Владимира Варданяна на заседании Государственно-правовой комиссии. Саакян заявил в парламенте, что это была самооборона, а его обвиняют в хулиганстве».