Վահրամ Դումանյանը ցանկացել է Ազգային պատկերասրահից «մի երկու» կտավ տեղափոխել իր առանձնասենյակ․ «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «2022 թ. դեկտեմբերի 12-ին Վահրամ Դումանյանն ազատվեց ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնից, իսկ 2023 թ. փետրվարի 2-ին նշանակվեց ՀՀ նախագահի խորհրդական:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս վերջին նշանակումից հետո Դումանյանը ցանկացել է պատշաճ «կահավորել» նախագահականի իր առանձնասենյակը և դիմել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանին, որպեսզի հնարավոր լինի Ազգային պատկերասրահից «մի երկու» կտավ ժամանակավորապես տեղափոխել նախագահի նստավայր՝ իր կաբինետ:
Մեր աղբյուրը փոխանցում է, որ Դումանյանն իր նախկին աշխատավայրից մերժում է ստացել, հետո դիմել է Հայաստանի նկարիչների միությանը, որ նրանք նկարներ տրամադրեն: Մեր տեղեկություններով, ի վերջո, նկարիչների միությունն ընդառաջել է նախագահի խորհրդականին ու տրամադրել երկու նկար»:

Ваграм Думанян хотел перевезти «пару» картин из Национальной галереи в свой личный кабинет. "Факт"
Ежедневная газета «Факт» пишет: «12 декабря 2022 года  Ваграм Думанян был освобожден от должности министра ОНКС, а 2 февраля 2023 года был назначен советником президента РА.
По информации газеты «Факт», после этого последнего назначения Думанян хотел как следует «обставить» свой личный кабинет в аппарате президента и обратился к заместителю министра ОНКС Ара Хзмаляну, чтобы можно было временно «передать» пару картин из Национальной галереи в резиденцию президента, в его кабинет.
Наш источник сообщает, что Думаняну отказали на прежнем рабочем месте, после чего он обратился в Союз художников Армении с просьбой предоставить им картины. По нашей информации, в итоге союз художников встретился с советником президента и предоставил две картины».