Որքան բլոկադան երկարում է, այնքան մեծանում է ռուս խաղաղապահների ախորժակը․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Որքան բլոկադան երկարում է, այնքան մեծանում է ռուս խաղաղապահների ախորժակը՝ շրջափակման ենթարկված արցախցիների հաշվին գումար աշխատելու հարցում։ Արցախի մեր աղբյուրներից տեղեկանում ենք, որ յուրաքանչյուր մեծ մեքենա սնունդ կամ այլ ապրանքներ Արցախ հասցնելու դիմաց խաղաղապահները մոտ 10 հազար դոլար գումար կամ 4 մլն դրամ են գանձում՝ նախկին 1000-2000 դոլարի փոխարեն։
Իսկ վերջերս անգամ խախտում են ԱՀ կառավարության հետ պայմանավորվածությունները, դիցուք՝ 10 մեքենա բեռ փոխադրելու պայմանավորվածություն են ունենում, սակայն կառավարությանն է հասնում 8-ը, իսկ երկուսը, պարզվում է, խաղաղապահների մասնավոր բիզնեսն է, որը բերում են՝ շահույթ ստանալով»:

The longer the blockade, the greater the appetite of the Russian peacekeepers; Hraparak
"Hraparak" newspaper writes: "The longer the blockade, the greater the appetite of Russian peacekeepers to make money at the expense of the besieged Artsakh citizens. We learn from our sources in Artsakh that peacekeepers charge about 10,000 dollars or 4 million drams instead of the previous 1,000-2,000 dollars for each large truckload of food or other goods to Artsakh.
And recently, they even violated the agreements with the government of the Republic of Artsakh; they have a deal to transport 10 vehicles, but the government gets 8, and two, it turns out, are the private businesses of peacekeepers that they bring in profit from."