Կոշտ կարծիք Վենետիկից. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Մեր ունեցած տեղեկություններով, Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տարբեր առիթներով տիրաժավորված Սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթի հետ կապված նոր զարգացումներ են տեղի ունենում։ Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, Սահմանադրության փոփոխությունների հանձնաժողովը երկու տարի անց փաստացի ավարտել է աշխատանքները և նախագիծն ուղարկել Վենետիկ։
Ավելին, մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, Վենետիկի հանձնաժողովը ներկայացրել է իր նախնական կարծիքը (առայժմ՝ ոչ պաշտոնական մակարդակով)։ Մեզ հետ զրույցում իրավաբանական համայնքում բավական մեծ հեղինակություն ունեցողներից մեկը նշել է, որ եզրակացությունը եղել է սպասվածից չափազանց կոշտ։ Թերթին հայտնի է դարձել, որ հանձնաժողովը հիմնականում շեշտել է նոր Սահմանադրության մեջ ակնհայտ ավտորիտարիզմի տարրեր պարունակելու փաստը, ընդգծվել են խորհրդարանական կառավարման համակարգում ընդունված չափորոշիչների լրջագույն խախտումներ (հատկապես անվտանգային հարցերում վարչապետի լիազորությունների հետ կապված)։
Անուղղակի նաև ակնարկել են, որ նման որակի Սահմանադրական փաթեթով հանրաքվեի գնալը բացահայտ հակաժողովրդավարական գործընթաց է»:

Суровый ответ из Венеции «Паст»
Ежедневная газета «Паст» пишет: «По имеющейся у нас информации, происходят новые подвижки в связи с пакетом конституционных поправок, неоднократно распространяемым Николом Пашиняном. По словам источника газеты, через два года комиссия по внесению изменений в Конституцию фактически завершила работу и отправила проект в Венецию.
Более того, по словам нашего источника, Венецианская комиссия представила свое предварительное заключение (пока на неофициальном уровне). В разговоре с нами один из людей с высокой репутацией в юридическом сообществе отметил, что вывод оказался гораздо суровее, чем ожидалось. Как стало известно газете, комиссия в основном делала акцент на том, что новая Конституция содержит элементы явного авторитаризма, выделялись серьезные нарушения стандартов, принятых в системе парламентского управления (особенно в отношении полномочий премьер-министра в вопросах безопасности).
Также косвенно намекнули, что идти на референдум с конституционным пакетом такого качества — это открытый антидемократический процесс».