Երեւանում սպասվում են ավագանու նոր ընտրություններ. ովքեր կառաջադրվեն. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Երեւանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը անակնկալ հրաժարական ներկայացրեց: Երեւանում սպասվում են ավագանու նոր ընտրություններ. երբ՝ դեռ պարզ չէ: Կլինի արտահերթ, թե հերթական՝ էլի պարզ չէ: ՔՊ խմբակցությունը կարող է ավագանիներից մեկին ընտրել քաղաքապետ մինչեւ հոկտեմբերին կայանալիք ընտրություններ:
Ովքե՞ր են այս պահի դրությամբ հայտ ներկայացրել՝ իբրեւ 1-ին համար մասնակցելու Երեւանի ավագանու ընտրություններին. իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուն Տիգրան Ավինյանն է, որը թեեւ ի պաշտոնե հիմա քաղաքապետի տեղակալ է, բայց իրեն արդեն իսկ որպես քաղաքապետ է «զգում»:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրելու է Դավիթ Խաժակյանի թեկնածությունը, որը, ի դեպ, մեզ հետ զրույցում չէր բացառել ընտրություններին ՔՊ-ի հետ դաշինքով մասնակցության հավանականությունը:
«Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Երվանդ Թարվերդյանը եւս առաջադրելու է իր թեկնածությունը, իսկ «Ապրելու երկիր» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուն էլ Մանե Թանդիլյանն է:
Տիգրան Արզաքանցյանի «Ուժը Հայրենյաց» կուսակցության թեկնածուն վերջինիս կինն է՝ Նատալյա Ռոտենբերգը, եթե օրենքով իրավունք ունենա առաջադրվելու։
Տիգրան Խզմալյանի Հայաստանի եվրոպական կուսակցության թեկնածուն է երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը:
«Հայրենիք» կուսակցությունն էլ չի բացառել, որ Արթուր Վանեցյանը գուցե առաջադրվի քաղաքապետի պաշտոնում։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ավագանու ընտրություններին պատրաստվում է առաջադրվել նաեւ Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Վիկտոր Մնացականյանը, որն ունի մի բրենդ՝ սիրված երեւանցի։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուն հավանաբար կլինի Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը. դեռ քննարկում են։
Մեր տեղեկություններով՝ ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն դեռ մասնակցության մասով վերջնական որոշում չունեն, քանի որ համապատասխան թեկնածու չունեն, փնտրում են։
Ահա այս թեկնածուներից երեւանցին աշնանը պետք է ընտրի քաղաքապետ, որը պետք է ղեկավարի մայրաքաղաքը, բարեփոխումներ անի Երեւանում, մաքրի աղբից՝ դարձնելով առավել հյուրընկալ եւ մրցունակ քաղաք»:

В Ереване ожидаются новые выборы Совета старейшин, кто будет баллотироваться? «Жоховурд»
Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: Мэр Еревана Грачья Саргсян неожиданно подал в отставку. В Ереване ожидаются новые выборы Совета старейшин. Пока неясно, будет ли они внеочередными или регулярными. Фракция ГД может выбрать одного из советников мэром до выборов, которые состоятся в октябре.
Кто на данный момент подал заявку на участие в выборах в Совет старейшин Еревана под номером 1? Кандидатом в мэры от правящей партии «Гражданский договор» является Тигран Авинян, который хоть и является сейчас заместителем мэра, но уже «чувствует себя» мэром.
Партия «Светлая Армения» выдвинет на пост мэра Давида Хажакяна, который, кстати, не исключил возможности участия в выборах в союзе с ГД.
Свою кандидатуру также выдвинет председатель партии "Единая Армения" Ерванд Тарвердян, а Мане Тандилян - кандидат в мэры от партии "Апрелу еркир".
Кандидатом от партии Тиграна Арзаканцяна «Уж Айреняц» является его жена Наталья Ротенберг, если она получит право баллотироваться в соответствии с законом.
Кандидатом от Европейской партии Армении Тиграна Хзмаляна является певец, автор песен Рубен Ахвердян.
Партия "Айреник" не исключила, что Артур Ванецян может быть выдвинут на пост мэра.
Как сообщает ежедневная газета "Жоговурд", на выборах в совет собирается баллотироваться и бывший глава административного района Кентрон в Ереване Виктор Мнацаканян.
Кандидатом в мэры от партии «Процветающая Армения», вероятно, станет генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян, его кандидатура ещё обсуждается.
По нашей информации, у РПА и АРФД еще нет окончательного решения об участии, так как у них нет подходящего кандидата, они его ищут.
Из этих кандидатов осенью Ереван должен избрать мэра, который должен возглавить столицу, провести реформы в Ереване, очистить его от мусора, сделать более гостеприимным и конкурентоспособным городом».