Տղաներին բանակից ազատող, լոռեցի Մանե Թանդիլյանը ուզում է Երևանի քաղաքապետ դառնալ․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Մենք տեղեկություններ ենք ստանում, որ «Ապրելու երկիր» կուսակցության ավագանու ցուցակը գլխավորելու է Մանե Թանդիլյանը. վերջինս արդեն սկսել է ձևավորել քարոզչական թիմ ու նախապատրաստվել գալիք ընտրություններին:
Իհարկե, ցանկացած քաղաքական ուժ իրավունք ունի զբաղվելու սեփական քարոզչության կազմակերպմամբ, սակայն առնվազն տարօրինակ է, որ Արցախում մնալու, Արցախը շենացնելու խոստումներ տված Ռուբեն Վարդանյանի քաղաքական թիմի առաջին շարքերում են մարդիկ, որոնք իրենց անցյալով ու ներկայով, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում այդ սկզբունքներին: Վառ օրինակ է Մանե Թանդիլյանը. վերջինս ոչ վաղ անցյալում զբաղեցնում էր Արցախի սոցապահովության նախարարի պաշտոնը ու չէր դադարում Արցախ գնալու կոչեր անել, սակայն ինչպես պարզել էին մեր աղբյուրները, նա նույնիսկ իր որդիներին է Հայաստանից դուրս տարել, էլ չենք խոսում իր ու ընտանիքի՝ Արցախ տեղափոխվելու մասին:
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ Թանդիլյանի այդ քայլը կապված է որդիներին բանակից ազատելու ցանկության հետ, ինչը թերևս ստացվել է: Ալավերդու տարածաշրջանում ծնված Մանե Թանդիլյանը Երևանի քաղաքապետ է ուզում դառնալ՝ չցանկանալով սեփական երեխաներին հայոց բանակ զորակոչել, կասկածի տակ դնելով թե՛ իր, թե՛ իր կուսակցության լիդերի խոստումների անկեղծությունն ու հիմնավոր լինելը: Մեր օրերում ընդունված է հայրենասիրություն դրևորել Արցախի շուրջ՝ բոցաշունչ խոսքեր, ֆեյսբուքյան կոչեր, սակայն, ինչպես հաճախ պատահում է, ուսումնասիրելով հայտարարություններ անողների անցյալը՝ բախվում ենք շարքային պոպուլիզմի հետ: Ի դեպ, մենք տեղկացանք, որ Ռուբեն Վարդանյանի մեկ այլ ակտիվ թիմակից, այդ քաղաքական ուժի PR-ով զբաղվող նախկին նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ևս չի ծառայել ՀՀ զինված ուժերում, ինչը նրան չի խանգարում շատ հայրենանվեր ու ամեն բանով երկրին ծառայելու մասին ստատուսներ գրել:
Ակնալում ենք, որպեսզի ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ու ՊՆ-ն հետամուտ կլինեն հատկապես հայ քաղաքական գործիչների որդիների՝ բանակ զորակոչվելու ու զինապարտության հարցերին: Հայրենիքի պաշտպանությանը պետք է մասնակցեն բոլորի զավակները, իսկ քաղաքացիներն իրավունք ունեն տեղյակ լինել իրենց ծառայելու խոստումներ տվողների կյանքի որոշ մանրամասներին, որտեղից կարելի է հասկանալ՝ արդյոք այդ մարդիկ պատրաստ են երկրին տալ ամեն ինչ, թե շարքային պոպուլիստներ են»,– գրում է «Ժողովուրդ» թերթը:

Мане Тандилян, которая освободила сыновей от армии, хочет стать мэром Еревана. «Жоховурд»
Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: «Поступает информация, что Мане Тандилян возглавит список совета старейшин партии «Страна для жизни». последняя уже приступила к формированию предвыборной команды и подготовке к предстоящим выборам.
Конечно, любая политическая сила имеет право организовать собственную пропаганду, но как минимум странно, что политическая команда Рубена Варданяна, давшая обещания остаться в Арцахе и строить Арцах, находится в первых рядах людей, чье прошлое и настоящее, мягко говоря, не соответствуют этим принципам. Яркий тому пример Мане Тандилян. последняя не так давно занимала должность министра соцзащиты Арцаха и не переставала звать всех в Арцах, но, как удалось выяснить нашим источникам, даже вывезла из Армении своих сыновей, не говоря уже о переезде себя и своей семьи в Арцах.
Наши источники утверждают, что переезд Тандилян связан с ее желанием освободить своих сыновей от армии, что, кстати и удалось сделать. Уроженка района Алаверди Мане Тандилян хочет стать мэром Еревана, не желая отправлять собственных детей в армянскую армию, ставя под сомнение искренность и обоснованность обещаний, данных лидером ее партии. Сейчас вокруг Арцаха принято распространять патриотизм – пламенные слова, призывы в Facebook, но, как это часто бывает, изучая прошлое тех, кто делает заявления, натыкаемся на обычный популизм. Кстати, мы заметили, что другой активный соратник Рубена Варданяна, бывший министр по связям с общественностью этой политической силы Месроп Аракелян, также не служил в вооруженных силах РА, что не мешает ему писать статусы о том, что он очень патриотичен и служит стране со всем.
Мы ожидаем, что Генеральная прокуратура РА и Министерство обороны будут заниматься вопросами дезертирства, особенно сыновей армянских политиков. Дети каждого должны участвовать в защите Родины, и граждане имеют право быть в курсе некоторых подробностей жизни тех, кто обещает служить им, из чего можно понять, готовы ли эти люди отдать все стране, или они обычные популисты", - пишет газета "Жоховурд".