ԱԺ-ում կքննարկվի հայ-ռուսական համաձայնագիր. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Փետրվարի 28-ին մեկնարկելու է ԱԺ նստաշրջանը: ԱԺ խորհուրդը երկուշաբթի օրը հաստատելու է օրակարգը:
Երեկ խորհրդին է ներկայացվել քննարկվելիք հարցերի ցանկը՝ երկրորդ ընթերցման է ներկայացվել 7 հարց, ինչը նշանակում է, որ «նոն-ստոպ» ռեժիմով քննարկում է լինելու եւ 8 լրացուցիչ նախագիծ։
Բացի այդ՝ խորհրդին առաջարկվում է նաեւ օրակարգում ընդգրկել «ՀՀ կառավարության եւ ՌԴ կառավարության ﬕջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը։ Սակայն ուշագրավ է, որ չնայած համաձայնագիրը երկուշաբթի օրն է քննարկվելու ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովում, այն ԱԺ կայքում ներկայացվել է որպես հանձնաժողովում բացասական եզրակացություն ստացած։
««ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 38-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 3-րդ կետի համաձայն՝ ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացուցիչ ընդգրկել գլխադասային հանձնաժողոﬖերի կողﬕց բացասական եզրակացություն ստացած․․․ հետեւյալ հարցերը»,- նշված է խորհրդին ներկայացված օրակարգում։
Բանն այն է, որ ԱԺ կանոնակարգը, ի տարբերություն սովորական նախագծերի, համաձայնագրերի դեպքում հատուկ կարգ է սահմանում, սովորական նախագծերի համար հատուկ ժամկետներ են սահմանված եւ մի քանի ինստանցիաներով են քննվում, իսկ համաձայնագրերը քննվում են մեկ անգամ, երբ կառավարությունն է այն ներկայացնում։ Այսինքն, սահմանված ժամկետները չեն խախտվել, եւ երկուշաբթի՝ մինչեւ ԱԺ խորհրդի նիստը հայտնի կլինի՝ համաձայնագրին հանձնաժողովը կողմ է, թե դեմ։ Արդյո՞ք սա հերթական փնթի աշխատանքն է՝ օրենսդիր մարմնի կողմից թույլ տրված, թե՞ նախապես գիտեն, որ պաշտպանության հանձնաժողովը մերժելու է համաձայնագրի վավերացումը, եւ այդ պատճառով էլ շտապել են նման ձեւակերպում տալ»:

Газета "Грапарак" пишет: "28 февраля начнется сессия НС . Совет НС утвердит повестку дня в понедельник.
Вчера на совет был представлен список вопросов для обсуждения: ко второму чтению вынесено 7 вопросов, а значит, будет «нон-стоп» обсуждение и 8 дополнительных проектов.
Кроме того, совету предлагается включить в повестку дня соглашение «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации в области информационной безопасности». Однако примечательно, что хотя соглашение будет обсуждаться в понедельник в комитете по обороне НС, на сайте НС оно было представлено как получившее отрицательное заключение в комитете.
«Согласно статье 38, части 5, пункту 3 «Регламента Национального Собрания» Конституционного закона дополнительно включить в повестку дня пятой сессии Национального Собрания восьмого созыва, получившего отрицательное заключение от главных комиссаров... следующие вопросы», - говорится в повестке дня, представленной совету.
Дело в том, что, в отличие от обычных проектов, регламент НС устанавливает особый порядок заключения договоров, для обычных проектов устанавливаются особые сроки и они рассматриваются в нескольких инстанциях, а договор рассматривается один раз, когда его представляет правительство. Другими словами, установленные сроки не нарушены, и в понедельник, перед заседанием Совета НС, станет известно, за или против соглашения комиссия. Это очередная ошибка, совершенная законодательным органом, или они заранее знают, что комитет обороны отклонит ратификацию соглашения, и поэтому поспешили дать такую формулировку».