«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ «Խորհրդարանական ընդդիմադիր երկու խմբակցություններն առաջիկայում շրջանառության կդնեն ԱԺ որոշման նախագիծ, որով առաջարկում են ՍԴ դատավոր Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու առաջարկով դիմել Սահմանադրական դատարան:
Որպես Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հիմք՝ նշվում է, որ նա ձեռնարկատիրությամբ է զբաղվել, ինչն օրենքով անհամատեղելի է դատավորի կարգավիճակի հետ:
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնանկության հարցը կարող են բարձրացնել խորհրդարանը և իրենք՝ ՍԴ դատավորները: Քանի որ մինչ այժմ ՍԴ դատավորները ոչինչ չեն արել, խորհրդարանականները որոշել են դատավորին պատժելու գործառույթը վերցնել իրենց վրա:
Նախագիծը մինչ լիագումար նիստերի օրակարգ ներառվելը երկշաբաթյա ժամկետում պետք է ստանա գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը, որն այս դեպքում հավանաբար կլինի ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովը: Դրական եզրակացություն ստանալու դեպքում այն կմտնի ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգ։
Բայց կա մի խնդիր. ընդդիմությունը այս հարցում կարիք ունի իշխանական ՔՊ-ի ձայների: «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանարական օրենքի համաձայն՝ խորհրդարանում համապատասխան նախագիծը կարող է ընդունվել պատգամավորների ձայների 3/5-ով: Ստացվում է՝ որպեսզի ԱԺ-ն կարողանա դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել ՍԴ, անհրաժեշտ է լինելու 65 պատգամավորի համաձայնությունը: Ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները միասին ունեն 35 ձայն, և ընդդիմությունը պետք է «դիմի» ՔՊ-ականներին՝ անհրաժեշտ ձայներ ստանալու համար:
Եթե նախագիծն ԱԺ-ում ընդունվի, կուղարկվի ՍԴ, որն էլ արդեն որոշում կկայացնի դատավորների լիազորությունները դադարեցնել-չդադարեցնելու մասով»:

Парламентская оппозиция решила обратиться в КС
Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: «В ближайшее время двумя парламентскими оппозиционными фракциями будет распространен проект постановления Национального собрания, в котором предлагается обратиться в Конституционный суд с предложением о прекращении полномочий судьи Верховного суда Седы Сафарян.
В качестве основания для прекращения полномочий Сафарян указывается, что она занималась предпринимательской деятельностью, что по закону несовместимо со статусом судьи.
Следует отметить, что вопрос об освобождении от должности судьи Конституционного Суда может быть поднят парламентом и самими судьями КС. Поскольку судьи КС пока ничего не сделали, парламентарии решили взять функцию наказания судьи на себя.
Прежде чем проект будет включен в повестку дня пленарного заседания, он должен в двухнедельный срок получить заключение головной комиссии, которой в данном случае, вероятно, будет комиссия НС по государственно-правовым вопросам. В случае получения положительного заключения оно будет включено в повестку дня пленарных заседаний Национального Собрания.
Но есть проблема. оппозиции нужны голоса правящей партии в этом вопросе. Согласно конституционному закону «Регламент Национального собрания» соответствующий проект может быть принят в парламенте 3/5 голосов депутатов. Получается, что для того, чтобы Национальное собрание могло обратиться в Верховный суд по вопросу о прекращении полномочий судьи, необходимо будет согласие 65 депутатов. Две оппозиционные фракции вместе имеют 35 голосов, и оппозиция должна «обратиться» к ГД, чтобы получить необходимые голоса.
Если проект будет принят Национальным собранием, он будет направлен в Верховный суд, который уже будет принимать решение о том, приостанавливать или не приостанавливать полномочия судьи».