Շրջանառության մեջ է դրվել քաղաքացիական զենք կրելու թույլտվություն ստանալու համար նախատեսված քննությունների կարգը. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ապրիլի 28-ին ուժի մեջ է մտնելու ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ Վիլեն Գաբրիելյանի, Անդրանիկ Քոչարյանի եւ Արմեն Խաչատրյանի հեղինակած «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքը, որն ամբողջությամբ ընդունվեց անցած տարվա հոկտեմբերի 5-ին եւ նախագահի կողմից ստորագրվեց հոկտեմբերի 26-ին։ Այդ օրենքը քաղաքացիներին զենք կրելու հնարավորություն է տալիս։
Օրենքում առանձին սահմանվել էր «քաղաքացիական զենք» հասկացությունը:
Քաղաքացիական զենք են համարվում գազային զենքը, օդաճնշիչ զենքը, ողորկափող հրազենը, համակցված հրազենը (ողորկափող եւ ակոսափող), այդ թվում՝ փոփոխվող, ներդրվող ակոսավոր փողով, ակոսափող՝ 1500 մմ-ից ոչ ավելի երկարություն եւ 12.7 մմ-ից ոչ ավելի տրամաչափ ունեցող փողով հրազենը, սառը զենքը եւ նետողական զենքը․ «Զենքի մասին» օրենքի համաձայն՝ նետողական զենք են համարվում մարդու մկանային ուժի կամ մեխանիկական սարքի օգնությամբ նպատակաուղղված շարժում ստացող նետման համար հարմարեցված առարկաները (նետվող հարմարանքի միջոցով որոշակի հեռավորության վրա գտնվող կենդանի նշանակետը խոցելու հատուկ նախատեսված զենք), այսինքն, նետողական զենք կարող են համարվել նիզակը, նետն ու աղեղը, բումերանգը, յաթաղանը, ճապոնական Սայ տեսակի դաշույններն ու Սուրիկեն աստղիկները եւ այլն։
Երեկ  ոստիկանությունը շրջանառության մեջ է դրել քաղաքացիական զենք կրելու թույլտվություն ստանալու համար նախատեսված քննությունների կարգը։ Ըստ դրա՝ քննությանը կարող են ներկա գտնվել ՀԿ ներկայացուցիչներ։
Քաղաքացիների կողմից զենքի հետ կապված եւ անվտանգության կանոնների իմացության տեսական եւ գործնական քննությունների գործընթացն իրականացնելու նպատակով Կազմակերպության ղեկավարի ակտով ստեղծվում է քննական հանձնաժողով, որը գնահատում է զենքի հետ կապված եւ անվտանգության կանոնների իմացության տեսական մակարդակը, գնահատում է զենքի հետ կապված եւ անվտանգության կանոնների իմացության գործնական հմտությունների մակարդակը:
Քննությունների տեսական մասն անցկացվում է բանավոր՝ տոմսերի միջոցով, գործնական մասը՝ առաջադրանքների միջոցով։ Քննության համար սահմանվել է 10 բալանոց համակարգ, 4-6 միավորը բավարարն է, 7-8-ը՝ լավը, 9-10-ը՝ գերազանցը»:

Введена в действие процедура экспертизы для получения разрешения на ношение гражданского оружия. "Грапарак"
Газета "Грапарак" пишет: «28 апреля вступит в силу закон «О регулировании оборота оружия», авторами которого являются депутаты Вилен Габриелян, Андраник Кочарян и Армен Хачатрян, принятый в полном объеме 5 октября прошлого года и подписанный президентом 26 октября. Этот закон дает гражданам возможность носить оружие.
Понятие «гражданское оружие» определено в законе отдельно.
Гражданским оружием считается газовое оружие, пневматическое оружие, огнестрельное оружие с продольно-скользящим затвором, комбинированное огнестрельное оружие (стрельно-затворное и винтовочное), в том числе ружья со сменными, вставными нарезными стволами, ружья с длиной ствола не более 1500 мм и калибром не более 12,7 мм. холодное и метательное оружие. Согласно Закону об оружии метательным оружием считаются предметы, приспособленные для метания, получающие целенаправленное движение с помощью мышечной силы человека или механического устройства (оружие, специально предназначенное для поражения живой цели на определенном расстоянии с помощью метательного устройства). , т.е. метательным оружием можно считать копье, лук и стрелы, бумеранг, ятаган, японские кинжалы типа Сай и звезды Сурике и т.д.
Вчера полиция ввела в обращение процедуру экспертизы для получения разрешения на ношение гражданского оружия. Согласно ему, на досмотре могут присутствовать представители НПО.
Для осуществления процесса теоретической и практической проверки знаний граждан по обращению с оружием и правилам безопасности создается экзаменационная комиссия, которая проводит оценку теоретического уровня знаний по обращению с оружием и правил безопасности, оценивает уровень практических навыков владения оружием и правил безопасности.
Теоретическая часть экзаменов проводится устно по билетам, практическая – по заданиям. На экзамене установлена ​​10-балльная система, достаточно 4-6 баллов, хорошо 7-8, отлично 9-10».