ՌԴ-ն հյուպատոսություն կբացի՞ Սյունիքում․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ին՝ Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացումից հետո, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ նման ցանկություն է հայտնել նաև Հայաստանում ՌԴ-ի դեսպանատունը: Տեղեկացանք, որ խոսքը կրկին Սյունիքի մարզում հյուպատոսություն բացելու մասին է:
Մեր տեղեկություններով՝ Ռուսաստանն իր այդ ցանկության մասին Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին տարբեր խողովակներով ասել է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը հարցումով դիմեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով պարզաբանել, թե պաշտոնապես կամ ոչ պաշտոնապես ՌԴ-ն Սյունիքում հյուպատոսություն բացելու հարցով արդյոք դիմել է ՀՀ-ին: Ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են. «Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից Սյունիքի մարզում ՌԴ հյուպատոսություն բացելու պաշտոնական առաջարկ չի ստացել»:

Откроет ли Россия консульство в Сюнике? «Жоховурд»
Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: «После открытия Генерального консульства Ирана в Капане 21 октября 2022 года, по информации газеты «Жоховурд», аналогичное пожелание выразило и посольство России в Армении. Нам сообщили, что речь идет об открытии консульства также в Сюникской области.
По нашим данным, Россия сообщила об этом пожелании властям Республики Армения по различным каналам.
Ежедневная газета "Жоговурд" обратилась в МИД РА с просьбой уточнить, официально или неофициально Российская Федерация обращалась в Республику Армения по вопросу открытия консульства в Сюнике. В ответ МИД РА сообщил. «Республика Армения не получала официального предложения от Российской Федерации об открытии российского консульства в Сюникской области».