Մանրամասներ վիրավոր զինծառայողների առողջական վիճակից. «Հրապարակ»
Վարդենիսի զորամասում տեղի ունեցած ողբերգության հետեւանքով վիրավորված երեք զինծառայողների վիճակը նույնն է՝ որեւէ տեղաշարժ չկա։ Նրանք, հիշեցնենք, ծանր այրվածքներով տեղափոխվել էին Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն։  Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ երեք վիրավորներից երկուսը շարունակում են գտնվել վերակենդանացման բաժանմունքում, մեկը՝ հիվանդասենյակում։
«Բնականաբար, մենք անընդհատ հետաքրքրվում ենք, տեղյակ ենք իրենց առողջական վիճակով եւ դինամիկայով։ Էս պահի դրությամբ դինամիկա տեսնելը կամ նշելը ճիշտ չի լինի մասնագիտորեն, որովհետեւ այրվածքների դեպքում կարճ ժամանակահատված է, եւ չէր կարող փոփոխություն արձանագրվել։ Ինչպես մասնագետներն են բազմիցս նշել, զինվորների վիճակը նույնն է երեկվա դրությամբ, երկուսի վիճակը ծանր է՝ նրանք վերակենդանացման բաժանմունքում են, մեկը պալատում է գտնվում, ուստի առողջական վիճակի փոփոխություն չկա այս պահի դրությամբ։ Բայց պետք է նշեմ, որ ամեն բան արվում է, առողջական վիճակի բարելավման համար անհրաժեշտ ցանկացած միջամտություն իրականացվում է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարարության մամուլի պատասխանատու Հռիփսիմե Խաչատրյանը։
Մենք երեկ գրել էինք, որ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը չի այցելել վիրավոր զինվորներին, քանի որ կառավարության նիստից անմիջապես հետո մեկնել է Թեհրան՝ մասնակցելու Ազդեցիկ կանանց միջազգային ֆորումին, որին նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի կինն է մասնակցում։
Նախարարությունից փորձեցին այսպես արդարացնել նախարարի այս քայլը․ «Նախարարը նախապես պլանավորված աշխատանքային այցը չէր կարող հետաձգել, ցավոք՝ նման դեպք եղավ։ Նախարարն էլ, կապ չունի՝ ինքը երկրում է, թե չէ, մշտապես կապի մեջ է մեր մասնագետների հետ ու վերահսկում է իրավիճակը»։ Հռիփսիմե Խաչատրյանի խոսքով՝ նախարարի փոխարեն փոխնախարար Արմեն Նազարյանն է այցելել զինվորներին, բայց այցելել է այն ժամանակ, որ չխանգարի բուժական միջամտությանը։ «Բոլորս պետք է հասկանանք, որ առաջին հերթին տղաների առողջությունն է մեզ համար կարեւոր, եւ պետք է ամեն բան անել, որպեսզի տրամադրվող բուժօգնությունը լինի հասցեական, ժամանակին եւ այցերով չխանգարվի։ Բայց փոխնախարար Արմեն Նազարյանը մշտական կապի մեջ է Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնի տնօրենի, բուժող բժշկի հետ, եւ այց էլ նրան կողմից, բնականաբար, եղել է»,- ասաց նախարարության խոսնակը։

Подробная информация о состоянии здоровья раненых военнослужащих. "Грапарак"
В результате трагедии, случившейся в Варденисской воинской части, состояние троих раненых военнослужащих такое же, изменений нет. Напомним, что их доставили в Национальный ожоговый центр с сильными ожогами. В Минздраве информируют, что двое из трех пострадавших до сих пор находятся в реанимации, а один — в больничной палате.
«Естественно, мы постоянно интересуемся, в курсе состояния и динамики их здоровья. На данный момент было бы не корректно видеть или упоминать динамику профессионально, потому что в случае ожогов это небольшой промежуток времени, и никаких изменений зафиксировать не удалось. Как неоднократно заявляли специалисты, состояние солдат такое же, как и вчера, состояние двоих тяжелое: они в реанимации, один в палате, так что изменений в состоянии здоровья на сегодняшний день нет. Но должна отметить, что все делается, проводятся любые вмешательства, необходимые для улучшения состояния здоровья", - сообщила пресс-атташе Минздрава Рипсиме Хачатрян.
Мы писали вчера, что министр здравоохранения Анаит Аванесян не посетила раненых военнослужащих, так как сразу после заседания правительства уехала в Тегеран для участия в Международном форуме влиятельных женщин, в котором участвует и супруга Никола Пашиняна.
В министерстве попытались оправдать этот шаг министра. "Министр не могла перенести запланированный рабочий визит, к сожалению, произошел такой инцидент. Неважно, находится министр в стране или нет, она всегда на связи с нашими специалистами и следит за ситуацией». По словам Рипсиме Хачатрян, вместо министра солдат посетил заместитель министра Армен Назарян, но он пришел в определенное время, чтобы не мешать врачебному вмешательству. «Все мы должны понимать, что в первую очередь для нас важно здоровье мальчиков, и мы должны сделать все, чтобы оказываемая медицинская помощь была адресной, своевременной. Но заместитель министра Армен Назарян находится в постоянном контакте с директором Национального ожогового центра, лечащим врачом, и, естественно, его визит состоялся", - сказала представитель министерства.