ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանին կգնան մարտական տրամադրված․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հունվարի 22-28-ը Ստրասբուրգում կմեկնարկի ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանը, որին մասնակցելու է հայաստանյան պատվիրակությունը՝ ողջ կազմով։ Վեհաժողովի հունվարյան նստաշրջանում քննարկվելու է նաև Լաչինի միջանցքի հարցը։
Հայաստանյան պատվիրակությունը, մեզ հասած տեղեկություններով, բավականին մարտական է տրամադրված, և փորձելու են պարտադրել, որ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի նկատմամբ սանկցիաների բանաձև ընդունվի` կառույցը չսահմանափակվի ավանդական, հերթապահ, ոչինչ չտվող հայտարարությամբ։ Կհաջողվի՞ արդյոք մեր պատվիրակությանը, դժվար է ասել»:

They will go to the regular PACE session in a fighting mood, "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes: "On January 22-28, the regular session of the PACE will start in Strasbourg, in which the Armenian delegation will participate in its entirety. The Lachin Corridor issue will also be discussed in the January Assembly session.
According to our information, the Armenian delegation is quite combative. They will try to force the adoption of a resolution of sanctions against Azerbaijan in the PACE so that the structure is open to more than a traditional, on-duty, non-giving statement. It is difficult to say whether our delegation will succeed."