Վարդան Օսկանյա՞ն, թե՞ Արա Այվազյան. Ռուբեն Վարդանյանը Մոսկվայից վերադառնալուց հետո նոր նշանակումներ կանի. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ Արցախի կառավարության կազմում կադրային սպանդ կազմակերպվեց՝ պաշտոնանկ արվեցին բոլոր նախարարները, բացառությամբ ուժայինների, քանի որ այս բլոկը նթարկվում է նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Խոսքը պաշտպանության եւ ներքին գործերի մասին է։ Իսկ նոյեմբերի 4-ին Արցախի պետնախարար նշանակված Ռուբեն Վարդանյանն իր կաբինետն է ձեւավորում։
Եվ չնայած մի առիթով հայտարարել էր, թե չի շտապելու կադրային հարցերում, բոլորին «իր քաղաքական մշակույթում տեղավորվելու շանս է տալու», սակայն երեկ անակնկալ ազատումներ եղան։
Արցախում կարծում են, որ գործընթացներն արագ են զարգանում, ադրբեջանցիներն աննախադեպ ակտիվություն են դրսեւորում, եւ թեժացող մարտահրավերներին դիմակայելու ունակ թարմ ուժեր են պետք, կառավարման նոր մոդել։ Երեկ ազատված 9 նախարարներից 4-ը նշանակվել են ժամանակավոր պաշտոնակատար՝ արտգործնախարարը, ֆինանսների, արդարադատության, քաղաքաշինության նախարարները։
Երեկ արդեն  ԱԳ նախարարի թեկնածուների անուններ էին շրջանառվում, մասնավորապես՝ Վարդան Օսկանյանի, թեպետ այլ անուններ էլ են նշում, մասնավորապես՝ Արա Այվազյանինը։ Ամեն դեպքում, դեռ վերջնական որոշում չկա։ Ըստ ամենայնի, նոր նշանակումները կլինեն առաջիկա օրերին։
Տեղեկացանք, որ Վարդանյանը երեկ Երեւան է ժամանել, այսօր մեկնելու է Մոսկվա եւ որոշ ճշգրտումներից հետո նոր կձեւավորի կաբինետը։ Արցախում չեն բացառում, որ ուժային կառույցներում եւս փոփոխություններ կլինեն»:

Газета "Грапарак" пишет: «Вчера в правительстве Арцаха была организована кадровая бойня, все министры отправлены в отставку, кроме силовиков, потому что этот блок подчиняется президенту Араику Арутюняну. Речь идет об обороне и внутренних делах. А с 4 ноября Рубен Варданян, назначенный госминистром Арцаха, формирует свой кабинет.
И хотя однажды он заявил, что не будет торопиться в кадровых вопросах, даст всем шанс «вписаться в его политическую культуру», но вчера были внезапные увольнения.
В Арцахе считают, что процессы развиваются быстро, азербайджанцы проявляют невиданную активность, и им нужны свежие силы, способные противостоять нарастающим вызовам, новая модель управления. Из 9 министров, освобожденных вчера, 4 назначены временными чиновниками: министр иностранных дел, министры финансов, юстиции и градостроительства.
Вчера циркулировали имена кандидатов в министры иностранных дел, в частности, Вардана Осканяна, хотя упоминаются и другие имена, в частности, Ара Айвазян. В любом случае окончательного решения пока нет. Судя по всему, новые назначения состоятся в ближайшие дни.
Нам сообщили, что Варданян вчера прибыл в Ереван, сегодня отправится в Москву и после некоторых корректировок сформирует новый кабинет. В Арцахе не исключают, что будут изменения и в силовых структурах».