Արցախի կառավարությունը հրաժարվել է բնակիչների համար գազը սուբսիդավորելուց․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի կառավարությունը որոշել է այս տարի հրաժարվել բնակիչների համար գազը սուբսիդավորելուց։ Պատերազմից հետո՝ երկու տարի կառավարությունը ձմռան ամիսներին սուբսիդավորում էր բնական գազի գինը՝ մինչև 180 խմ, էլեկտրաէներգիայի գծով՝ մինչև 500 կվտ/ժ: Չգազիֆիկացված բնակավայրերի և համայնքների համար էլեկտրաէներգիայի փոխհատուցում էր սահմանել մինչև 1500 կվտ/ժ:
Երեկ Արցախի ԱԺ և կառավարության համատեղ լսումներ են հրավիրել այդ թեմայով, կառավարության ներկայացուցչին՝ ՏԿԵ նախարար Հայկ Խանումյանին հնարավոր չի եղել համոզել։ «Կառավարությունը պատճառաբանում է՝ իբր գումար չկա, բյուջեն խնդիրներ ունի, մինչդեռ մենք հիմնավորում ենք, որ կա՝ բյուջեի 0.5 տոկոսն էլ չի կազմում։ Առանձին սուբսիդավորումներ մենք տեսնում ենք, բայց ընդհանուր բնակչության համար հրաժարվում են՝ պատճառաբանելով, որ եթե սուբսիդավորեն, ապա չգազիֆիկացված համայնքները տարիներով կմնան, չեն կարող գազիֆիկացնել, իսկ մյուս կողմից չեն կարող թողնել էլեկտրաէներգիայի հույսին, որը վերանորոգման կարիք ունի»,- երեկ ասաց ԱՀ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը։
Բնակիչների համար այս «աչքալուսանք»-որոշումը համընկավ Ռուբեն Վարդանյանի՝ պետնախարարի պաշտոնամուտով։ Ինքը՝ նորանշանակ պետնախարար Վարդանյանը, երեկ ներկա չի եղել լսումներին»:

The Artsakh government refused to subsidize gas for residents. "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes: "The government of Artsakh has decided to refuse to subsidize gas for residents this year. After the war, the government supported the price of natural gas up to 180 cubic meters and electricity up to 500 kW/h during the winter months for two years. It set electricity compensation up to 1500 kW/h for non-gasified settlements and communities.
Yesterday, Artsakh National Assembly and the government convened a joint hearing on the subject. Still, it was impossible to convince the government's representative, Minister of Economic and Social Affairs Hayk Khanumyan. "The government gives reasons that there is no money, the budget has problems, while we justify that there is, it is not even 0.5 percent of the budget. We see individual subsidies, but waived for the general population, arguing that if they subsidize, then the ungasified communities will remain for years; they cannot get gasified, and on the other hand, they cannot rely on electricity, which needs to be repaired, said yesterday. " faction leader Davit Galstyan.
This "good news" decision for the residents coincided with the taking office of Ruben Vardanyan, the Minister of State. The newly appointed State Minister Vardanyan himself was not present at the hearing yesterday."