Ստուգվելու է պաշտոնյաների ունեցվածքը. հանձնաժողովն անցել է գործի. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ուշագրավ որոշում է կայացրել, որը խառնաշփոթ է ստեղծել պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց շրջանում:
Մասնավորապես, մեզ հայտնի դարձավ, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը որոշել է վերլուծել պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց եւ նրանց ընտանիքների անդամների՝ 2021 թվականի տարեկան հայտարարագրերը, ինչպես նաեւ 2022 թվականի պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու, դադարեցնելու հայտարարագրերը:
Մեր տեղեկություններով՝ անգամ հանձնաժողովը սահմանել է ցանկը՝ ՀՀ նախագահ, ՀՀ վարչապետ, Ազգային ժողովի նախագահ, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ, ոստիկանության պետ, գլխավոր դատախազ, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ, տեղակալներ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ եւ այսպես շարունակ: Այս պահի դրությամբ ցանկում ներառվել են 95 պետական պաշտոն զբաղեցնող անձինք, եւ չի բացառվում՝ ցանկը ավելանա։
Եվ, ահա, այս նոր որոշումն էլ որոշակի անհանգստություն է առաջացրել պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց շրջանակում: Բանն այն է, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը համապատասխան վերլուծության ընթացքում ուժային կառույցների օպերատիվ-հետախուզական գործունեության բաժին դիմում է ներկայացնելու, որ կոնկրետ պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց գույքի մասով իրենց տեղեկություն տրամադրեն, ինչը ենթադրում է, որ այս որոշման արդյունքում չի բացառվում, որ ուժային կառույցները մտնեն պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց պատկանող սեփականություններ. ստուգվելու է կենցաղին առնչվող մանրամասներ, մեկ բառով ասած՝ նրանց տները, ունեցվածքը»:

Имущество чиновников будет проверено. Комиссия приступила к работе. «Жоховурд»
Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: По сообщению газеты "Жоховурд", Комиссия по предотвращению коррупции РА приняла примечательное решение, которое вызвало недоумение у государственных служащих.
В частности, нам стало известно, что Комиссия по предупреждению коррупции приняла решение проанализировать годовые декларации государственных служащих и членов их семей за 2021 год, а также декларации о вступлении в должность и прекращении полномочий за 2022 год.
По нашим сведениям, даже комиссия определила список: Президент РА, Премьер-министр РА, Председатель НС, заместитель Председателя НС, начальник полиции, генеральный прокурор, председатель Центральной избирательной комиссии, депутаты, председатель Антикоррупционного комитета и так далее. На данный момент в списке 95 государственных служащих, и не исключено, что этот список будет увеличиваться.
И вот это новое решение вызвало некоторое беспокойство у чиновников. Дело в том, что Комиссия по предупреждению коррупции при проведении соответствующего анализа будет подавать заявление в оперативно-розыскные подразделения силовых структур о предоставлении им сведений об имуществе лиц, занимающих определенные государственные должности, из чего следует, что в результате данным решением, не исключено, что в силовые структуры войдет государственная собственность, принадлежащая лицам, занимающим должности, будут проверяться детали повседневной жизни, одним словом: их дома, имущество».