Ռուբեն Վարդանյանը քննում է արցախցի պաշտոնյաներին․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Գործարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով հրաժարվելով ՌԴ քաղաքացիությունից՝ տեղափոխվել է Արցախ, իսկ օրերս էլ ընդունեց ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի առաջարկը` պետնախարարի պաշտոնում աշխատելու, վերջին օրերին ինտենսիվ հանդիպումներ է ունենում քաղաքական-հասարակական տարբեր շրջանակների հետ։
Նա առանձին հանդիպումներ է ունենում, այցելում է կառավարության ոլորտային պատասխանատուներին՝ նախարարներին, հանդիպում նախարարությունների ղեկավար կազմի հետ: Արցախի մեր աղբյուրները կարծում են, որ Վարդանյանը քննություն է վերցնում կառավարության անդամներից, որ հետագայում հասկանա՝ ում հետ է աշխատելու, ում է «կտրելու» և փոխելու: Իսկ որ փոփոխություններ լինելու են, դա հաստատ է։ Ի դեպ, արդեն հայտնի է, որ Վարդանյանը պետնախարարի պաշտոնում կնշանակվի նոյեմբերի 4-ին։
Ապագա պետնախարարը, ըստ որոշ լուրերի, հանդիպել է նաև արցախյան ՀԿ սեկտորի ներկայացուցիչ Տիգրան Պետրոսյանի հետ, ով շուրջ երկու ամիս է՝ շուրջօրյա բողոքի ակցիաներ է իրականացնում նախագահականի դիմաց՝ պահանջելով որոշ պաշտոնյաների հրաժարականը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արման Հակոբջանյանը՝ Արցախի քաղաքաշինության նախկին նախարարի որդին, ով գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի մտերիմն է և Արցախում շինարարությունների առյուծի բաժինն է իրականացնում։
Այս հանդիպումով է պայմանավորված, որ բողոքի ակցիաները դադարել են: Ասում են նաև, որ Վարդանյանը խոստացել է Պետրոսյանին իր խորհրդական նշանակել և ի կատարումն նրանց պահանջների` կադրային փոփոխություններ իրականացնել»:

"Hraparak" newspaper writes: "Businessman Ruben Vardanyan, who renounced his Russian citizenship and moved to Artsakh and recently accepted the offer of the President of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan to work as a state minister, has been having intensive meetings with various political and social circles in recent days.
He holds separate meetings, visits the sectoral officials of the government - ministers, and meets with the management staff of the ministries. Our sources in Artsakh believe that Vardanyan is examining the government members to understand who he will work with and who he will "cut" and change. And that there will be changes, that's for sure. It is already known that Vardanyan will be appointed as the state minister on November 4.
According to some reports, the future minister of state also met with Tigran Petrosyan, a representative of the Artsakh NGO sector, who has been carrying out round-the-clock protests in front of the presidential office, demanding the resignation of some officials. Arman Hakobjanyan, the chairman of the board of directors of "Kapavor" SP company, the son of the former minister of urban development of Artsakh, who is close to businessman Khachatur Sukiasyan and carries out the lion's share of constructions in Artsakh, was also present at the meeting.
It was due to this meeting that the protests stopped. They also say that Vardanyan promised to appoint Petrosyan as his adviser and implement personnel changes to fulfill their demands.