Պահանջում են փաստաթուղթը մինչև տարեվերջ ստորագրել․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հավաքական Արևմուտքը Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում է մինչև տարեվերջ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Ըստ մեր աղբյուրի՝ հարցը քննարկվել է նաև հոկտեմբերի 6-ին՝ Պրահայում, փակ դռների ետևում։ Կան տեղեկություններ, որ Ալիևն առաջարկել է պայմանագիրը ստորագրել նոյեմբերի 9-ին։
2 տարի առաջ նույն օրը կնքվեց պատերազմից հետո կապիտուլյացիոն հայտարարությունը, հիմա ուզում է կրկնել իր հաղթանակը։ Փաշինյանն ընդդիմացել է՝ ասելով, որ այդ օրը վատ խորհուրդ ունի հայ ժողովրդի համար, կարող են մարդիկ ենթադրել, թե խաղաղության պայմանագիրը ոչ թե նոր դռներ է բացելու մեր առաջ՝ ինչպես ինքն է փորձում համոզել, այլ լինելու է երկրորդ կապիտուլյացիան։
Դրանից բացի, Նիկոլ Փաշինյանն առաջ է քաշել ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրս գալու հարցը, ասելով՝ քանի դեռ զորքերը դուրս չեն եկել ՀՀ տարածքից, պայմանագիր չի կնքի։ Իսկ Ադրբեջանն էլ չի կորցրել Մեղրիով միջանցք ստանալու ախորժակը, և անգամ իշխանական շրջանակներում չեն բացառում նոր էսկալացիայի վտանգը»:

They demand to sign the document before the end of the year. "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes: "The collective West demands from Nikol Pashinyan to sign the peace agreement before the end of the year. According to our source, the issue was also discussed on October 6, in Prague, behind closed doors. There are reports that Aliyev proposed to sign the contract on November 9.
Two years ago, on the same day, the capitulation declaration was signed after the war; now, he wanted to repeat his victory. Pashinyan objected, saying that that day had terrible meaning for the Armenian people; people may assume that the peace agreement will not open new doors for us, as he is trying to convince, but will be the second capitulation.
Apart from that, Nikol Pashinyan raised the issue of the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia, saying that he would not sign an agreement until the soldiers had withdrawn from the part of the Republic of Armenia. And Azerbaijan has not lost its appetite to get a corridor through Meghri, and even the authorities do not rule out the risk of a new escalation."