Սամվել Բաբայանը խնդրանքով դիմել է Արայիկ Հարությունյանին, բայց մերժվել է. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Օրեր առաջ անդրադարձել էինք Սամվել Բաբայանի՝ ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու փորձերի մասին լուրերին՝ նշելով, որ նա առաջիկայում պատրաստվում է Ստեփանակերտում հանրահավաք անցկացնել։
Հոկտեմբերի 5-ին Բաբայանի հանրահավաքը կայացել է, եթե, իհարկե, դա կարելի է հանրահավաք համարել: Չնայած այն հանգամանքին, որ նրա թիմակիցներն այդ միջոցառմանը նախապատրաստվել են մոտ մեկ ամիս, գյուղերում փորձել են մարդկանց համոզել, որ մասնակցեն, այնուամենայնիվ, սպասված արդյունքին չեն հասել. հավաքը նկատելի սակավամարդ է եղել և արդյունքում որակվել է ոչ թե որպես հանրահավաք, այլ՝ «հանդիպում»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Բաբայանն անգամ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին է դիմել՝ հանրահավաքին հնարավորինս շատ մարդ ապահովելու խնդրանքով։ Որպես մոտիվացիա Բաբաբյանը նշել է, որ այդ ամենն արվում է Արցախի համար, բխում է արցախցու շահերից, և նմանօրինակ այլ պաթետիկ պնդումներ է արել։
Արցախյան մեր աղբյուրը փոխանցում է, որ Հարությունյանը չի համաձայնել օժանդակել Բաբայանին՝ նշելով, որ մեկ անգամ արդեն ընկել է վերջինիս թակարդը և բնավ ցանկություն չունի նույն գետը երկրորդ անգամ մտնել։ Ըստ էության, նաև դրանով էր պայմանավորված, որ Բաբայանի «հանդիպման» բուն թիրախը եղել է Հարությունյանը. հիմնական քննադատությունն ուղղված էր նրան։
Չնայած առաջին հայացքից տպավորություն կար, որ Բաբայանը փորձել էր հարցուպատասխանի միջոցով արձագանքել իր անձի շուրջ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում տիրաժավորվող մեղադրանքներին ու քննադատությանը, այնուամենայնիվ, հավաքի մասնակիցներից շատերը, մեր տեղեկություններով, համարել են, որ ոչ միայն վերջնական ու ամբողջական չի պատասխանել օդում կախված հարցերին, այլև գոյություն ունեցող հարցերն էլ ավելի են խորացել, դեռ մի բան էլ՝ նորերն են ավելացել: Այլ կերպ ասած՝ մարդկանց ակնկալիքներն ու սպասումները չեն բավարարվել»:

Самвел Бабаян обратился с просьбой к Араику Арутюняну, но получил отказ. "Паст"
Ежедневная газета «Паст» пишет: «Несколько дней назад мы ссылались на новость о попытках Самвела Бабаяна вернуться в активную политику, отмечая, что в ближайшее время он собирается провести митинг в Степанакерте.
Митинг Бабаяна прошел 5 октября, если его, конечно, можно считать митингом. Несмотря на то, что его товарищи по команде готовились к мероприятию около месяца, они пытались убедить жителей сел принять участие, но ожидаемого результата не добились. собрание было заметно малочисленным в результате квалифицировалось не как митинг, а как «встреча».
По сообщению газеты «Паст», Бабаян даже обращался к президенту Арцаха Араику Арутюняну с просьбой привлечь на митинг как можно больше людей. В качестве мотивации Бабаян заявил, что все это делается для Арцаха, исходит из интересов народа Арцаха, и сделал другие подобные пафосные заявления.
Наш источник из Арцаха сообщает, что Арутюнян не согласился помочь Бабаяну, отметив, что он уже один раз попался в ловушку последнего и второй раз входить в ту же реку желания не имеет. По сути, из-за этого и мишенью «встречи» Бабаяна был Арутюнян. основная критика была направлена ​​на него.
Хотя на первый взгляд создалось впечатление, что Бабаян пытался ответить на обвинения и критику, циркулировавшие вокруг него в послевоенное время, через сессию вопросов и ответов, однако, по нашим сведениям, многие из участников собрания посчитало, что он не только не ответил окончательно на висевшие в воздухе вопросы, но и существующие вопросы еще более углубились, и даже добавились новые. Другими словами, ожидания людей не оправдались».