Արցախում երկքաղաքացիություն ունենալու իրավունքը կամրագրվի Սահմանադրությամբ. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի սահմանադրության նոր նախագծով առաջարկվում է երկքաղաքացիություն ունենալու իրավունքն ամրագրել նաեւ Սահմանադրությամբ, թեեւ Արցախում երկքաղաքացիության հարցը կարգավորված է օրենքով` դեռեւս 1992 թվականի հունվարի 6-ի «ԼՂՀ անկախության մասին» հռչակագրով սահմանվել է, որ թույլատրվում է «երկակի քաղաքացիություն»: Այս անգամ որոշվել է երկքաղաքացիությունն ամրագրել մայր օրենքում:
Նպատակն այն է, որ Արցախի այն բնակիչները, ովքեր ցանկանում են ստանալ ՌԴ անձնագիր, օգտվեն Սահմանադրությամբ երաշխավորված այս հնարավորությունից, համաձայն որի՝ «Արցախի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, Արցախի Հանրապետության օրենքներին եւ/կամ միջազգային պայմանագրերին համապատասխան, կարող է ունենալ այլ պետության քաղաքացիություն»:
Ելնելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության նկատառումներից՝ առաջարկվում է նաեւ վերանայել սեփականության իրավունքի նորմերը, մասնավորապես, ամրագրելով հետեւյալ կարգավորումը. «Անշարժ գույքի նկատմամբ, այդ թվում՝ հողի սեփականության իրավունքից չեն օգտվում օտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք՝ բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի»:

Право на двойное гражданство в Арцахе будет закреплено в Конституции. "Грапарак"
Газета "Грапарак" пишет: Согласно новому проекту конституции Арцаха, предлагается закрепить в Конституции право иметь двойное гражданство, хотя вопрос двойного гражданства в Арцахе регулируется законом, еще 6 января 1992 года Декларацией о Независимость Нагорного Карабаха установила, что разрешено «двойное гражданство». На этот раз было решено закрепить двойное гражданство в основном законе.
Цель состоит в том, чтобы жители Арцаха, желающие получить российский паспорт, воспользовались этой гарантированной Конституцией возможностью, согласно которой «каждый гражданин Республики Арцах в соответствии с законами Республики Арцах и/или международных договоров, может иметь гражданство другого государства».
Исходя из соображений безопасности Республики Арцах, также предлагается пересмотреть нормы права собственности, в частности, зафиксировав следующее регулирование: «Иностранные граждане и лица без гражданства не имеют права владеть недвижимым имуществом, в том числе землей, за исключением случаев, установленных законом».