Տարադրամի շուկայում վերջին օրերի փոփոխությունները ամբողջությամբ արհեստական բաղադրիչ ունեն. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Վերջին օրերին դրամը վերստին սկսել է արժեզրկվել: Եթե որոշ ժամանակ 1 դոլարի և եվրոյի փոխարժեքը 400 դրամի (+-5) սահմաններում էր, ապա երեկ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը սահմանված էր 415,97 դրամ՝ նախորդ օրվա համեմատ աճելով մոտ 5 դրամով: Նույնը վերաբերում է եվրոյին: Տարադրամի փոխանակման կետերը դոլարը և եվրոն գնում էին 423-424 դրամով, վաճառում՝ 430-431 դրամով, թեպետ օրվա ընթացքում տեղեկություններ էինք ստանում, որ գրեթե անհնար է տարադրամ գնել: Կա տեսակետ, որ տարադրամի շուկայում նման տատանումները ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքներից մեկն են:
Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանը, սակայն, համաձայն չէ նման գնահատականի հետ: «Դոլար-դրամ փոխարժեքի վերջին օրերի փոփոխությունները բացարձակ կապ չունեն պատերազմի հետ: Չհավատաք, եթե այդ մասին ասեն իշխանությունը կամ իշխանությանը սիրահարված տնտեսագետները: Ամբողջությամբ արհեստական բաղադրիչ է, բանկերը և փոխանակման կետերն ընդհանրապես արտարժույթ չեն վաճառում, և դրա ֆոնին բարձրացվել է:
Նորից եմ կրկնում` սա արհեստական բաղադրիչ է: Կարող եք ստուգել և տեսնել, որ արտարժույթ չեն վաճառում: Այս ֆոնին կա կասկած, որ ինչոր մարդիկ պղտոր ջրի մեջ ձուկ են բռնում, ինչ-որ մարդիկ, խմբեր կամ շրջանակներ այստեղ շահույթ են ստանում»,«Փաստի» հետ զրույցում ասաց Սարգսյանը»:

Изменения на валютном рынке в последние дни имеют совершенно искусственную составляющую. "Паст"
Ежедневная газета «Паст» пишет: «В последние дни драм снова начал обесцениваться. Если какое-то время курс 1 доллара и евро находился в диапазоне 400 драмов (+-5), то вчера курс доллара США установился на уровне 415,97 драмов, увеличившись примерно на 5 драмов по сравнению с предыдущим днем. То же самое касается и евро. Пункты обмена валют покупали доллары и евро по 423-424 драма, а продавали по 430-431 драм, хотя в течение дня мы получили информацию, что купить иностранную валюту практически невозможно. Есть точка зрения, что подобные колебания валютного рынка являются одним из последствий недавней агрессии Азербайджана.
Однако с такой оценкой не согласен председатель палаты аудиторов Наири Саргсян. «Изменения курса доллара к драму в последние дни не имеют абсолютно никакого отношения к войне. Не верьте тому, что говорят об этом правительство или влюбленные в правительство экономисты. Это совершенно искусственная составляющая, банки и биржи валюту вообще не продают, и она поднята именно этим фоном.
Повторяю еще раз: это искусственные манипуляции. Вы можете проверить и убедиться, что они не продают иностранную валюту. На этом фоне есть подозрение, что какие-то люди ловят рыбу в мутной воде, какие-то люди, группы или круги наживаются здесь", - сказал Саркисян в разговоре с "Паст".