ԱԺ–ն ՍԴ երկու դատավոր է ընտրելու․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այսօր Ազգային ժողովի խորհուրդը նիստ կհրավիրի՝ հաստատելով սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկվելիք աշնանային նստաշրջանի օրակարգը։
Այն բավականին հագեցած է լինելու․ օրենսդրական 3 տասնյակից ավելի նախաձեռնություններից բացի, խորհրդարանը Սահմանադրական դատարանի երկու դատավոր պետք է ընտրի․ կառավարության ներկայացրած թեկնածու Սեդա Սաֆարյանին՝ Ստյոպա Սաֆարյանի քրոջը, և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ներկայացրած թեկնածու Հովակիմ Հովակիմյանին։
Վերջինը 2011-2018 թթ․ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետն է եղել, 2018-ից՝ նախագահականի»:

The National Assembly will elect two judges of the Supreme Court. "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes: "Today, the Council of the National Assembly will convene a session, approving the agenda of the autumn session to be started on September 12.
It will be pretty full. In addition to more than 3 dozen legislative initiatives, the parliament should elect two judges of the Constitutional Court. Seda Safaryan, the candidate presented by the government, Styopa Safaryan's sister, and Hovakim Hovakimyan, the candidate proposed by the RA President's Office.
The latter was the head of the legal department of the RA government staff from 2011-2018 and of the presidential office from 2018.