ԱԺ-ում ծառայողական քննություն են հայտարարել. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ազգային ժողովից անհետացած առյուծի արձանիկի և հոբելյանական հուշամեդալների փաստով դեռևս ամիսներ առաջ խորհրդարանում ծառայողական քննություն է իրականացվել։ Թե ում են նվիրված հուշամեդալները և արձանիկը, ԱԺ-ից ասացին միայն՝ քանի որ հուշամեդալները 2018-ից առաջ ստացածներն են, իսկ ԱԺ թանգարանը ստեղծվել է 2018-ին, մինչ այդ բոլոր հուշամեդալները տարբեր պահոցներում են եղել, և շատերի ծագումնաբանությունը՝ թե ում են հասցեագրված, հայտնի չէ։
Ծառայողական քննությունը հայտարարվել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի կողմից՝ թանգարանի տնօրինության և պատկան վարչության նկատմամբ, սակայն «գողոնն» այդպես էլ չի հայտնաբերվել, ու ստիպված դիմել են ոստիկանություն։ Շուրջ մեկ տարի առաջ թանգարանի ընդլայնման-վերանորոգման աշխատանքներ են սկսվել, պարբերաբար թանգարանային նմուշները տեղից տեղ են տեղափոխվել, հերթական տեղափոխության ժամանակ էլ հայտնաբերել են չորս նմուշի բացակայությունը։
Հիշեցնենք, որ «Հանրային ծառայությունների մասին» օրենքով պաշտոնատար անձը 60 հազար դրամը գերազանցող նվեր չի կարող ստանալ, ենթադրվում է, որ նմուշներն առավելագույնը կարող են այդ չափի լինել, ԱԺ-ից միայն ասացին, որ դրանք բրոնզե հուշանվերներ են եղել։
Թե ինչպես են անվտանգային խստացված ռեժիմի պայմաններում հուշանվերները խորհրդարանի շենքից դուրս հանվել, պարզ չէ։ Կարելի է միայն ենթադրել, որ ԱԺ անվտանգության մարմիններին, ըստ էության, հրահանգ է իջեցված՝ խստիվ զննել միայն լրագրողներին ու ընդդիմադիրներին»:

An official investigation was announced in the National Assembly. "Heraparak.”
"Hraparak" newspaper writes: "On the fact of the missing lion statuette and anniversary commemorative medals from the National Assembly, an official investigation was conducted in the parliament months ago. To whom the commemorative medals and the statuette are dedicated, the NA only said, because the commemorative medals are those received before 2018, and the NA Museum was established in 2018. Until then, all the commemorative medals were in different vaults, and the genealogy of many - to whom they were addressed is unknown.
The official investigation was announced by the head of the National Assembly's staff against the management of the museum and its department, but the "thief" was never found, and they had to turn to the police. About a year ago, the museum's expansion-renovation works were started, the museum samples were regularly moved from place to place, and during the next transfer, the absence of four pieces was discovered.
It is unclear how the souvenirs were taken out of the parliament building under the tight security regime. It can only be assumed that the NA security bodies were instructed to examine only journalists and oppositionists strictly."