Ընդդիմադիրներին մանդատից զրկելու գործընթացը ավարտին չի հասցվի. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատից զրկելու շուրջ սկսված գործընթացը ավարտին չի հասցվի: ՔՊ-ն ընդամենը նրանց վախեցնելու համար է ինչ-որ քայլեր անում՝ լավ իմանալով, որ չի կարողանալու բոլորին զրկել մանդատներից: Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովի խորհուրդն այսօր կքննարկի 33 ընդդիմադիր պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու համար Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին հարցը: Հիմնավորման մեջ նշվում է, թե նրանց մանդատից զրկելու հիմքը կիսամյակի ընթացքում քվեարկությունների առնվազն կեսից անհարգելի բացակայելն է:
Խորհրդարանականներին մանդատներից զրկելու հարցում վերջնական որոշումը, իհարկե, Սահմանադրական դատարանինն է, նախաձեռնությունը՝ ՔՊ-ինը, սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, արդյունքում պատգամավորներն այդպես էլ մանդատից չեն զրկվի: Գործընթացի արդյունքը կլինի այն, որ կա՛մ դիմումը այդպես էլ քննարկման արդյունքում ինչ-ինչ պատճառներով Սահմանադրական դատարան չի ուղարկվի, կա՛մ էլ ուղարկվելուց հետո դատարանն է մերժելու դիմումը: Հիշեցնենք, որ 33 պատգամավորին մանդատից զրկելու մասին է խոսք գնում, իսկ 4 պատգամավորների անունները բացակայում են:
Թագուհի Թովմասյանն ու Իշխան Զաքարյանը թեև ունեն բացականեր, սակայն նրանց բացակաները այս ամիսների ընթացքում հարգելի են համարվել: Թագուհի Թովմասյանը ողջ բոյկոտի ընթացքում ակտիվ աշխատել է ու աշխատեցրել խորհրդարանական Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Մարտուն Գրիգորյանն ու Արգիշտի Գևորգյանը նոր են մանդատ վերցրել, հետևաբար բացակա չունեն»:

Процесс лишения оппозиции мандата не будет завершен. "Жоховурд"
Газета «Жоховурд» пишет: По информации газеты "Жоховурд", процесс лишения оппозиционных депутатов мандата не будет завершен. ГД просто предпринимает какие-то шаги, чтобы их запугать, прекрасно понимая, что не сможет всех лишить их мандатов. Как известно, Совет НС обсудит сегодня вопрос обращения в Конституционный Суд о прекращении полномочий 33 депутатов от оппозиции. В обосновании говорится, что основанием для лишения их мандата является позорное отсутствие на не менее половины голосований в течение семестра.
Окончательное решение о лишении депутатов мандатов, конечно же, за Конституционным судом, инициатива принадлежит ГД, однако, как пишет газета "Жоговурд", в результате депутаты не будут лишены своего мандата. Результатом процесса будет то, что либо заявление не будет направлено в Конституционный суд по результатам обсуждения, либо суд отклонит заявление после его направления. Напомним, что речь идет о лишении 33 депутатов мандата, а имена 4 депутатов отсутствуют.
Хотя у Тагуи Товмасян и Ишхана Закаряна есть прогулы, их отсутствие в эти месяцы считалось приемлемым. Во время бойкота Тагуи Товмасян активно работала и использовала постоянную парламентскую комиссию по защите прав человека и общественных дел. Мартун Григорян и Аргишти Геворгян получили мандат недавно, так что прогулов у них нет".