Բեռլինում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Գերմանիայի ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կնտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Նիկլաս Վագների գլխավորությամբ։ Այդ մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ գոհունակությամբ ընդգծելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակը և քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ վարչապետի և Գերմանիայի դաշնային կանցլերի կողմից 2025 թ. դեկտեմբերի 9-ին ստորագրված՝ «Երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի մասին» հռչակագրում ուղենշված ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված համատեղ քայլերի շուրջ։
Զրուցակիցները նաև անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի, արձանագրել միջազգային հարթակներում ձևավորված ակտիվ փոխգործակցությունը։
Նախարարի տեղակալ Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել 2025թ. օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան համաձայնությունների արդյունքներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում տնտեսական փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, այդ թվում՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի կյանքի կոչման արդյունքում ակնկալվող տարածաշրջանային հնարավորությունները:

The Foreign Ministry reported that political consultations were held in Berlin between the foreign ministries of Armenia and Germany, led by Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and German Foreign Ministry Commissioner for Eastern Europe, the Caucasus, and Central Asia Niklas Wagner.
The parties discussed a wide range of issues on the bilateral agenda, emphasizing with satisfaction the high level of relations between the two countries and the active political dialogue.
They exchanged views on joint steps to expand mutually beneficial cooperation in the areas outlined in the Declaration on the Strategic Agenda for Bilateral Partnership, signed by the Prime Minister of Armenia and the Federal Chancellor of Germany on December 9, 2025.
The interlocutors also addressed the agenda of the Armenia-EU strategic partnership and noted the active cooperation established on international platforms.
Deputy Minister Kostanyan presented to the interlocutor the regional opportunities expected to result from implementing programs aimed at developing economic interconnection under the conditions of peace established between Armenia and Azerbaijan as a result of the Washington Agreements of August 8, 2025, including the "TRIPP Path" project.