Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ամերիկյան TRIPP-ի մասին հայտարարությանը։
«Սա հաջորդ անկյունաքարային հայտարարությունն է, որով խաղաղության գործընթացի կարևորագույն և սկզբունքային հարցերից մեկը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակումը, շրջանակային մակարդակում լուծվում է, և դրանում հասցեագրվում են բոլոր սկզբունքային հարցերը»,– ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ հայ-ամերիկյան հայտարարության իմաստն ու գործնական նշանակությունը հետևյալն է. «Խաղաղությունը շատ կոնկրետ ու գործնական քայլերով հաստատվում է մեր հանրապետությունում և մեր տարածաշրջանում, և այն այլևս գործնական իրողություն է»։
Վարչապետը նաև ընդգծել է. «Ուզում եմ վերահաստատել մեր քաղաքական կամքը. համաձայնեցված շրջանակներում մենք իհարկե պատրաստ ենք, տրամադրված ենք և միանշանակ գնալու ենք դրան՝ այդ թվում Ադրբեջանի հիմնական մասի ու Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև անխոչընդոտ հաղորդակցությունն ապահովելու այն սկզբունքներով, ինչի մասին մենք բազմիցս խոսել ենք։ Մեր տրամադրությունն այն է, որ այստեղ էլ մենք պետք է հակամարտության տրամաբանությունից դուրս գանք ու գանք խաղաղությանը հարիր մթնոլորտի ու տրամաբանության»։

Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the Armenian-American TRIPP statement.
“This is the next cornerstone statement, by which one of the most important and principled issues of the peace process, the unblocking of regional communications, is resolved at the framework level, and all principled issues are addressed in it,” he said.
According to the Prime Minister, the meaning and practical significance of the Armenian-American statement is as follows: “Peace is being established in our republic and in our region with very concrete and practical steps, and it is already a practical reality.”
The Prime Minister also emphasized: “I want to reaffirm our political will. Within the agreed framework, we are certainly ready and willing. We will definitely proceed, including ensuring unhindered communication between the main part of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic, in accordance with the principles we have repeatedly discussed. Our mood is that here too we must move away from the logic of conflict and come to the atmosphere and logic appropriate to peace.”