Թրամփի դերը վճռորոշ նշանակություն ունեցավ. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստանը խաղաղության ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» քննարկման ժամանակ անդրադարձել է  ԱՄՆ-ի և Եվրամիության գործընկերների ներգրավվածությանը.
«Թրամփի դերը, նրա անձնական հետաքրքրվածությունը և անձնական ներգրավվածությունը ունեցան վճռորոշ նշանակություն։ Այժմ մեզ անհրաժեշտ է մտածել հետագա քայլերի մասին»
Վարչապետը նշել է՝ տարածաշրջանում ակնհայտ է, որ կներհոսեն մեծ ներդրումներ և մեծ ֆինանսական միջոցներ․ «Ակնհայտ է նաև, թե ինչ կերպով պետք է ներգրավված լինեն ԱՄՆ-ն և Եվրամիության գործընկերները, և մենք պետք է նրանց հետ մանրամասն քննարկենք ներգրավվածության վերաբերյալ կոնկրետ նախագծերը»։

Nikol Pashinyan, during the discussion “Armenia at the Crossroads of Peace Risks and Opportunities,” addressed the involvement of US and EU partners.
“Trump’s role, his personal interest, and personal involvement were crucial. Now we need to think about further steps.”
The Prime Minister noted that significant investments and financial resources will flow into the region. “It is also obvious how the US and EU partners should be involved, and we need to discuss with them in detail specific projects regarding involvement.”