Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է TRIPP նախագծում ռուսական կողմի ներգրավման հնարավորությանը՝ նշելով, որ նման հարց չի քննարկվել։
«TRIPP-ի շրջանակները մեծ հաշվով արդեն բավական պարզ են»,– ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ մեծ ապաշրջափակումը շահավետ է լինելու անմիջական կամ մի փոքր հեռու գտնվող հարևանների համար ևս։
«Մենք նպատակ չունենք որևէ կերպ դուրս թողնել ՌԴ-ին»,– ասել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանն արդեն ներկայացված է Հայաստանի տարբեր ենթակառուցվածքներում, այդ թվում՝ երկաթուղային համակարգում, ուստի TRIPP-ում Ռուսաստանը չի մասնակցի, սակայն որպես դրա շարունակություն կամ առնչվող այլ գործունեության շրջանակներում համագործակցության հնարավորություններ կարող են ստեղծվել։

У нас нет цели исключать РФ, но в рамках TRIPP она участвовать не будет: Мирзоян
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян коснулся возможности вовлечения российской стороны в проект TRIPP, отметив, что подобный вопрос не обсуждался.
«Рамки TRIPP, по большому счету, уже довольно ясны», — сказал он.
По словам министра, масштабное разблокирование [коммуникаций] будет выгодно как для непосредственных, так и для чуть более отдаленных соседей.
«У нас нет цели каким-либо образом исключать РФ», — сказал Мирзоян, добавив, что Россия уже представлена в различных инфраструктурах Армении, в том числе в железнодорожной системе, поэтому в TRIPP Россия участвовать не будет, однако в качестве его продолжения или в рамках иной связанной деятельности могут быть созданы возможности для сотрудничества.