TRIPP-ը չի ոտնահարում ՀՀ ինքնիշխանությունը․ Ռուբիո
Այսօր շարունակելու ենք աշխատել TRIPP նախագծի իրագործման ուղղությամբ, որը համագործակցության հիանալի օրինակ է, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Այն բացում է Հայաստանը բիզնեսի համար, թույլ է տալիս տնտեսապես բարգավաճել և որևէ կերպ չի ոտնահարում ՀՀ ինքնիշխանությունը, այլ հարգում է այն, նպաստում է երկու երկրների երկկողմ հարաբերություններին, որոնք շատ ամուր են և շարունակում են ամրապնդվել»,- ասել է Ռուբիոն։
ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսքով՝ այս համաձայնագիրը կդառնա լավ օրինակ ամբողջ աշխարհի համար, թե ինչպես բացվել տնտեսական գործունեության և բարգավաճման համար՝ առանց որևէ կերպ վտանգելու կամ խաթարելու սեփական ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
«Մենք հավատում ենք, որ սա օգտակար կլինի Հայաստանի, Միացյալ Նահանգների, բոլոր մասնակիցների համար։ Բայց, վերջին հաշվով, սա օրինակ է աշխարհի համար։ Մենք խորապես նվիրված ենք այս գործին և այսօր կարևոր քայլեր ենք ձեռնարկում առաջ շարժվելու համար»,- եզրափակել է նա։

Today, we will continue to work towards implementing the TRIPP project, which is an excellent example of cooperation, US Secretary of State Marco Rubio said during a meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
“It opens Armenia for business, allows for economic prosperity, and in no way violates the sovereignty of Armenia, but rather respects it, contributes to the bilateral relations of the two countries, which are very strong and continue to strengthen,” Rubio said.
According to the US Secretary of State, this agreement will serve as a good example for the whole world on how to open up to economic activity and prosperity without in any way endangering or undermining one’s own sovereignty and territorial integrity.
“We believe that this will be beneficial for Armenia, for the United States, and for all participants. But, ultimately, this is an example for the world. We are deeply committed to this cause, and today we are taking important steps to move forward,” he concluded.