Ռուբիոն և Միրզոյանը հաստատել են համատեղ հայտարարություն․ ՀՀ ԱԳՆ
Արարատ Միրզոյանը և Մարկո Ռուբիոն գոհունակությամբ ընդգծել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման և պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ակտիվ դինամիկան, համատեղ նախաձեռնություններն ու հետագա հեռանկարները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են 2025թ. օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան խաղաղության գագաթաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Երկուստեք ընդգծվել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի կարևորությունն ու անդրադարձ է կատարվել այդ ուղղությամբ քայլերին։ Նախարար Միրզոյանը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը հաստատել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) ծրագրի համար Հայաստան-ԱՄՆ կենսագործման շրջանակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը, որն ըստ պայմանավորվածության կհրապարակվի Վաշինգտոնի ժամանակով ժ. 17:00-ին։

RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with US Secretary of State Marco Rubio.
Ararat Mirzoyan and Marco Rubio highlighted with satisfaction the active dynamics of the development of the RA-US strategic partnership, the implementation of agreements and joint initiatives, and the prospects for further development.
The RA Foreign Minister and the US Secretary of State discussed the implementation of the agreements reached during the Washington Peace Summit on August 8, 2025. Both sides emphasized the importance of further institutionalization of peace and referred to steps in that direction. Minister Mirzoyan made a note in the book of honored guests.
The RA Foreign Minister and the US Secretary of State approved the joint statement on the Armenia-US Implementation Framework for the “Trump Path to International Peace and Prosperity” (TRIPP) program, which will be published at 5:00 p.m. Washington time.