ԱՄՆ-ն կանգնած է հայ ժողովրդի կողքին. Թրամփի հոգևոր հովիվ
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ հունվարի 9-ին Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպվել է հանդիսավոր ընդունելություն՝ Սուրբ Ծննդյան հրաշափառ տոնի և ԱՄՆ 250-ամյակի առթիվ։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը, Սպիտակ տան Հավատքի հարցերով գրասենյակի գլխավոր խորհրդական, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հոգևոր հովիվ Փոլա Ուայթ-Քեյնը,  Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան և  Արևելյան թեմերի առաջնորդներ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանն ու Տ. Մեսրոպ եպիսկոպոս Պարսամյանը,  ինչպես նաև ԱՄՆ Աղոթքի ազգային նախաճաշի շարժման առաջամարտիկ, հոգևոր հովիվ Քրիս Հալվերսոնը։
Միջոցառման ընթացքում դեսպան Նարեկ Մկրտչյանն ընթերցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ներկաներին հղված ուղերձը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, կրոնական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ, դեսպաններ, ՀՀ պատվո հյուպատոսներ և ԱՄՆ-ի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Դեսպանն իր ելույթում շնորհավորել է Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը, ընդգծել ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերություններում քրիստոնեական արժեքների դերը, կարևորել ԱՄՆ-ի առաջնորդությունը կրոնական ազատությունների հարցում, շնորհակալություն հայտնել Վաշինգտոնի Ազգային տաճարին ընդունելության համար և նոր ձեռքբերումներ մաղթել ԱՄՆ-ին՝ 250-ամյակի կապակցությամբ։
Փոլա Ուայթ-Քեյնը իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Սուրբ Ծննդյան ընդունելությունը կազմակերպելու համար, կարևորել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նվիրվածությունը հայ ժողովրդին և ընդգծել, որ Հայաստանը՝ որպես աշխարհի առաջին քրիստոնյա երկիր, պատմության ընթացքում հաղթահարելով բազմաթիվ փորձություններ, պահպանել է իր հոգևոր ժառանգությունը և դարձել հավատքի վկայություն աշխարհի համար։
Ուայթ-Քեյնն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները կանգնած է հայ ժողովրդի կողքին՝ հանուն հավատքի, գործընկերության և ընդհանուր նպատակների։
Հոգևոր հովիվ Քրիս Հալվերսոնն իր խոսքում մասնավորապես ընդգծել է ՀՀ վարչապետի կողմից Հայաստանում Աղոթքի նախաճաշի կազմակերպման նախաձեռնության կարևորությունը՝ նշելով, որ այն վկայում է հավատքի, միասնության և առաջնորդության արժեքների նկատմամբ Հայաստանի հանձնառությունը։
Միջոցառման մասնակից հոգևոր առաջնորդները շնորհավորել են ներկաներին Սուրբ Ծննդյան հրաշափառ տոնի առթիվ և հանդես են եկել աղոթքներով, իսկ մշակութային հատվածի շրջանակում հնչել են կատարումներ Վիեննայի երաժշտության և կատարողական արվեստի համալսարանի դասախոս, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանի, մենակատար Էդիտա Դոլունց-Քալայջյանի և օրգանահար Արմինե Խաչատրյանի մասնակցությամբ։
Միջոցառման ավարտին Վաշինգտոնի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցի սաների կատարմամբ հնչել է «Հայր մեր» աղոթքը։

The United States stands with the Armenian people. Trump's spiritual pastor
The Embassy of the Republic of Armenia in the United States reports that on January 9, it organized a solemn reception at the National Cathedral in Washington, D.C., on the occasion of the glorious holiday of Christmas and the 250th anniversary of the United States.
The event was attended by the Ambassador of the Republic of Armenia to the United States, Narek Mkrtchyan, the Chief Advisor to the White House Office of Faith Affairs, spiritual pastor of President Donald Trump, Paula White-Kane, the leaders of the Western and Eastern dioceses of the Armenian Apostolic Church in the United States, Archbishop Hovnan Terteryan and Bishop Mesrop Parsamyan, as well as the pioneer of the National Prayer Breakfast movement in the United States, spiritual pastor Chris Halverson.
During the event, Ambassador Narek Mkrtchyan read a message from the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, to those present.
The event was attended by high-ranking US government officials, representatives of various religious organizations, ambassadors, honorary consuls of the Republic of Armenia, and representatives of the Armenian community in the United States.
In her speech, the Ambassador congratulated the Armenian people on the occasion of Christmas and Epiphany, emphasized the role of Christian values ​​in Armenian-US relations, highlighted the importance of US leadership in the issue of religious freedom, thanked the Washington National Cathedral for hosting the event, and wished the United States new achievements on the occasion of its 250th anniversary.
In her speech, Paula White-Kane thanked the Ambassador for organizing the Christmas reception, highlighted the dedication of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to the Armenian people, and emphasized that Armenia, as the world’s first Christian country, has overcome many trials throughout history, preserved its spiritual heritage, and become a testimony of faith to the world.
White-Kane emphasized that the United States stands with the Armenian people for the sake of faith, partnership, and common goals.
In his speech, Pastor Chris Halverson particularly emphasized the initiative of the Prime Minister of the Republic of Armenia to organize a Prayer Breakfast in Armenia, noting that it testifies to Armenia’s commitment to the values of faith, unity, and leadership.
The spiritual leaders participating in the event congratulated those present on the wonderful holiday of Christmas and offered prayers. As part of the cultural segment, performances were given by pianist Nare Arghamanyan, lecturer at the Vienna University of Music and Performing Arts, soloist Edita Dolunts-Kalaijyan, and organist Armine Khachatryan.
At the end of the event, the “Our Father” prayer was performed by students of the Sunday school of the Church of the Holy Virgin Mary in Washington.