Քաղաքական դաշտում ամենաշատ քննարկվող թեմաներից մեկը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի հետ հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը։ Խոսքը ինչպես ավտոմոբիլային ճանապարհների, այնպես էլ՝ երկաթուղային կապի վերականգնման մասին է։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Սամվել Մելիքսեթյանը ասաց՝ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ մինչև Խորհրդային Միության փլուզումն ուներ 2 հիմնական երկաթուղային կապ։
«Առաջինը Մեղրիով անցնող ճանապարհն էր՝ Բաքու-Մեղրի-Նախիջևան, որը գործում էր 1941-ից, իսկ 1971-ից կար նաև այլ կապ՝ Ղազախ-Իջևան երկաթուղին էր»,-ասաց քաղաքագետը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ Ղազախ-Իջևան երկաթուղին յուրահատուկ է նրանով, որ ի սկզբանե պլանավորվել է որպես հիմնական մագիստրալային կապ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի հետ՝ ապահովելով ավելի կարճ ճանապարհ։
Նա նաև ընգծեց, որ արդեն իսկ պետք է մտածել գործնական լուծումների մասին, քանի որ արդեն անհրաժեշտ է ուղիղ կապ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, որը ևս կարևոր կլինի Թուրքիա-Ադրբեջան տրանզիտի համար։

Direct communication between Armenia and Azerbaijan is already necessary. ​​Meliksetyan
One of the most discussed topics in the political arena remains the unblocking of communication routes to Azerbaijan. We are discussing the restoration of both highways and railway connections.
In an interview with Radar Armenia, political scientist Samvel Meliksetyan said that Armenia had 2 main railway connections with Azerbaijan before the collapse of the Soviet Union.
“The first was the route through Meghri, Baku-Meghri-Nakhichevan, which was in operation since 1941, and since 1971, there was also another connection, the Kazakh-Ijevan railway,” the political scientist said.
According to the political scientist, the Kazakh-Ijevan railway is unique in that it was initially planned as the primary trunk line connecting Armenia, Azerbaijan, and Georgia, offering a shorter route.
He also emphasized that it is already necessary to consider practical solutions, since a direct connection between Armenia and Azerbaijan is essential and will also be necessary for the Turkey-Azerbaijan transit.