Իրանական ցույցերը ո՛չ տարածաշրջանին, ո՛չ Հայաստանին օգուտ չեն. իրանագետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ռեզա Փահլավին, որն այժմ ապրում է ԱՄՆ-ում, և որի հայրը գահընկեց էր արվել 1979 թվականի իսլամական հեղափոխության ժամանակ, իրանցիներին կոչ է արել «դուրս գալ փողոց և միացյալ ճակատով աղաղակել իրենց պահանջների մասին»։ Արդեն քանի օր է՝ Իրանում մոլեգնում են բողոքի ցույցերը։ Բախումների հետևանքով կան զոհեր։
Radar Armena-ի զրուցակիցը՝ իրանագետ Ժաննա Վարդանյանի կարծիքով, դեկտեմբերի 28-ին սկսած ցույցերը թափ առել են վերջին 3 օրում։
«Ընդ որում, եթե առաջին 10 օրը դրանք նույն տեմպով էին ընթանում և հիմնականում նույն տարածքներն էին ընդգրկում, ապա վերջին երեք օրը ընդլայնվել է ցույցերի աշխարհագրությունը»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ այդ ցույցերը վկայում են Իրանում հանրության տարբեր շերտերում դժգոհության մասին։ Իրանագետն ուշադրություն հրավիրեց՝ թեև ցույցերը սկսվել են ռիալի արժեզրկման պատճառով, բայց արդեն վերածվել են քաղաքական, հակաիշխանական ակցիաների։

Reza Pahlavi, who now lives in the United States and whose father was overthrown during the 1979 Islamic Revolution, has called on Iranians to “take to the streets and shout their demands with a united front.” Protests have been raging in Iran for several days now. There have been casualties in the clashes.
According to Radar Armenia’s interlocutor, Iranologist Zhanna Vardanyan, the demonstrations that began on December 28 have gained momentum in the last 3 days.
“In addition, if in the first 10 days they were proceeding at the same pace and covered mainly the same areas, then in the last three days the geography of the demonstrations has expanded,” she said.
According to her, these demonstrations testify to the dissatisfaction of various layers of Iranian society. The Iranologist noted that although the demonstrations began over the devaluation of the rial, they have already turned into political, anti-government actions.