ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունվարի 8-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիի գլխավորած պատվիրակությանը։
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել ՀՀ-ԻԻՀ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կայուն դինամիկան, որն ընդգրկում է տնտեսական, մշակութային, քաղաքական և անվտանգային ոլորտները։ Կողմերը վերստին կարևորել են երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելու պատրաստակամությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր, ինչի շրջանակում երկուստեք կարևորվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացումն՝ ի շահ երկու երկրների։ Արմեն Գրիգորյանը վերոնշյալի համատեքստում ընդգծել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործման հարցում ՀՀ կառավարության հետևողական մոտեցումը։

On January 8, the Secretary of the National Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, received a delegation led by Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran, Majid Takht Ravanchi.
The Secretary of the National Security Council welcomed the delegation's visit to Armenia and highly appreciated the stable dynamics of bilateral relations between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran across the economic, cultural, political, and security spheres. The parties once again emphasized their readiness to raise bilateral relations to a strategic level.
The interlocutors also discussed the unblocking of regional communications, emphasizing the importance of developing North-South road infrastructure to benefit both countries. In this context, Armen Grigoryan emphasized the RA government's consistent approach to implementing the "Crossroads of Peace" project.