Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է ամերիկյան պատվիրակությանը։
Ըստ ադրբեջանական պետական APA գործակալության՝ պատվիրակության կազմում եղել են հանրապետական սենատոր Մարքվեյն Մալինը, Ջեյսոն Սմիթը, Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռոնի Ջեքսոնը, Ներկայացուցիչների պալատի անդամ դեմոկրատ Ջիմի Պանետան։
Հյուրերը շնորհավորել են Ալիևին անցյալ օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման գործում ձեռք բերված նվաճումների համար։
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է ձեռք բերված համաձայնությունների պատմական կարևորության մասին, հատկապես ընդգծել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը այս հարցում։ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ երկիրը կշարունակի ջանքերը տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման ուղղությամբ։
Նշելով, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առևտրային հարաբերություններ արդեն հաստատված են, Ալիևն ընդգծել է, որ ադրբեջանական նավթամթերքը արտահանվում է Հայաստան, իսկ Ղազախստանից և Ռուսաստանից ցորենն արդեն երկրի տարածքով անցնում է Հայաստան։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ TRIIP միջանցքը նոր հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի համար։
Ալիևը դժգոհել է նաև, որ «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի անարդար 907-րդ բաժինը չի արտացոլում երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս զարգացման էությունը։ Նախագահը բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից այս փոփոխության կասեցումը և հույս է հայտնել, որ Կոնգրեսի անդամները կշարունակեն ջանքերը դրա լիակատար չեղարկման համար։

Торговые отношения с Арменией уже установлены: Алиев принял делегацию США
По сообщению азербайджанского государственного агентства APA, в состав делегации вошли сенатор-республиканец Маркуэйн Маллин, Джейсон Смит, член Палаты представителей Ронни Джексон и член Палаты представителей от Демократической партии Джимми Панетта.
Гости поздравили Алиева с достижениями в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, достигнутыми в августе прошлого года в Вашингтоне.
Ильхам Алиев заявил об исторической важности достигнутых договоренностей, особо подчеркнув роль президента США Дональда Трампа в этом вопросе. Президент Азербайджана заявил, что страна продолжит усилия по продвижению региональной мирной повестки.
Отметив, что торговые отношения между Азербайджаном и Арменией уже установлены, Алиев подчеркнул, что азербайджанские нефтепродукты экспортируются в Армению, а пшеница из Казахстана и России уже проходит в Армению через территорию страны. Президент Ильхам Алиев выразил надежду, что коридор TRIIP создаст новые возможности для региональных транспортных связей.
Алиев также выразил недовольство тем, что несправедливый 907-й раздел «Закона о поддержке свободы» не отражает нынешнюю суть развития отношений между странами. Президент высоко оценил приостановку действия этой поправки президентом США Дональдом Трампом и выразил надежду, что члены Конгресса продолжат усилия по её полной отмене.