Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորին վշտով հայտնում է հայրենական ավիացիայի վաստակավոր ներկայացուցիչ, փորձառու օդաչու, Ռուսաստանի Դաշնության Հերոս Ռուբեն Եսայանի մահվան մասին։
Ռուբեն Եսայանը 1968-1986 թվականներին աշխատել է հայկական քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունում՝ օդանավի հրամանատարի, թռիչքային ինստրուկտորի և նավիգացիոն ծառայության պետի պաշտոններում։ Նրա մասնագիտական ճանապարհը նշանավորվել է բազմաթիվ արտակարգ իրավիճակներում ցուցաբերված բացառիկ վարպետությամբ և անսասան քաջությամբ։ Ռուբեն Եսայանի անունը հավերժ կմնա հայրենական ավիացիայի պատմության մեջ։

Комитет гражданской авиации с глубоким прискорбием сообщает о кончине заслуженного представителя отечественной авиации, опытного летчика, Героя Российской Федерации Рубена Есаяна.
Рубен Есаян в период с 1968 по 1986 годы работал в Управлении армянской гражданской авиации в должностях командира воздушного судна, летного инструктора и начальника навигационной службы. Его профессиональный путь был ознаменован исключительным мастерством и непоколебимым мужеством, проявленными во многих чрезвычайных ситуациях. Имя Рубена Есаяна навсегда останется в истории отечественной авиации.