Երբ այդ օրը գա, կնստենք, կմտածենք, որոշում կկայացնենք․ Միրզոյան
Ամերիկյան կողմի հետ աշխատում ենք ավելի դետալիզացված, հուսով եմ՝ կհասնենք նրան, որ 2026թ․ երկրորդ կեսին գետնի վրա կունենանք շինարարություն: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանն ապաշրջափակվում է, ԹՐԻՓՓ-ի շուրջ ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում ամերիկյան կողմի հետ, մյուս տարի կսկսվի շինարարությունը, ԹՐԻՓՓ-ով Հայաստանը կկապվի արտաքին շուկաների հետ»,- ընդգծել է Միրզոյանը։
Հարցին, թե Ռուսաստանն ու Իրանը դեմ են «Թրամփի ուղուն», Միրզոյանն ասել է. «Ապաշրջափակումն Իրանում առաջացրել էր որոշակի հարցեր, սակայն տրվել են պատասխաններ, այժմ ենթակառուցվածքների մեջ տեսնում ենք հնարավորություններ, ոչ թե խնդիրներ»։
Միրզոյանն ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը հաստատված է, համագործակցության դրսևորումներ կան, բայց սա չի նշանակում, որ կողմերն անցել են ամբողջությամբ անհրաժեշտ ճանապարհը, և առկա խնդիրները ենթակա են հասցեագրման։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ՀՀ արտգործնախարարը նշել է, որ ժամանակն է, որպեսզի հայ-թուրքական հարաբերություններում ունենանք մեծ, կոնկրետ, շոշափելի առաջընթաց։
«Շատ ինտեսիվ և շատ դրական երկխոսություն ունենք Թուրքիայի հետ, բայց, միևնույն ժամանակ, ժամանակն է, որ ունենանք մեծ, շոշափելի, կոնկրետ առաջընթաց գետնի վրա։ Կարծում եմ՝ շատ դրական առաջընթաց ունենալու ենք շատ մոտ ապագայում»,- ասել է նա։
ՀՀ արտգործնախարարի խոսքով՝ Ռուսաստանին Հայաստանից դուրս թողնելու, Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական և այլ կապեր խզելու օրակարգ ՀՀ կառավարությունը չունի, այդպիսի քաղաքականություն չի վարում։
«Սա պետք չէ նույնականացնել ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հետ։ Եթե մի օր հարց ծագի՝ անդամակցել ԵՄ-ին, զուգահեռ հարց կծագի՝ մնա՞լ ԵԱՏՄ-ում։ Երբ այդ օրը գա, կնստենք, կմտածենք, որոշում կկայացնենք»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերման հարցը ևս չի քննարկվում։

Когда этот день придет, сядем, подумаем и примем решение: Мирзоян
«Мы работаем с американской стороной более детально, надеюсь, дойдем до того, что во второй половине 2026 года у нас начнется строительство "на земле"». Об этом в эфире Общественной телекомпании заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
«Армения деблокируется, вокруг TRIPP (Trump Route for International Prosperity and Peace — "Путь Трампа к международному процветанию и миру") ведутся интенсивные обсуждения с американской стороной. В следующем году начнется строительство, благодаря TRIPP Армения свяжется с внешними рынками», — подчеркнул Мирзоян.
На вопрос о том, что Россия и Иран выступают против «Пути Трампа», Мирзоян ответил: «Деблокада вызвала в Иране определенные вопросы, однако были даны ответы; сейчас в инфраструктурах мы видим возможности, а не проблемы».
Мирзоян также подчеркнул, что мир с Азербайджаном установлен, есть проявления сотрудничества, но это не означает, что стороны полностью прошли необходимый путь, и существующие проблемы подлежат решению.
Говоря об армяно-турецких отношениях, глава МИД РА отметил, что пришло время иметь большой, конкретный и осязаемый прогресс.
«У нас очень интенсивный и очень позитивный диалог с Турцией, но, в то же время, пришло время иметь большой, осязаемый, конкретный прогресс "на земле". Думаю, в самом ближайшем будущем у нас будет очень позитивный сдвиг», — сказал он.
По словам министра иностранных дел РА, у правительства Армении нет повестки вытеснения России из Армении или разрыва политических, экономических и иных связей с РФ; такая политика не ведется.
«Это не следует отождествлять с членством в ЕАЭС. Если однажды возникнет вопрос о вступлении в ЕС, параллельно возникнет вопрос: оставаться ли в ЕАЭС? Когда этот день придет, мы сядем, подумаем и примем решение», — сказал он, добавив, что вопрос вывода 102-й российской военной базы также не обсуждается.