Երբ այդ օրը գա, կնստենք, կմտածենք, որոշում կկայացնենք․ Միրզոյան
Ամերիկյան կողմի հետ աշխատում ենք ավելի դետալիզացված, հուսով եմ՝ կհասնենք նրան, որ 2026թ․ երկրորդ կեսին գետնի վրա կունենանք շինարարություն: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանն ապաշրջափակվում է, ԹՐԻՓՓ-ի շուրջ ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում ամերիկյան կողմի հետ, մյուս տարի կսկսվի շինարարությունը, ԹՐԻՓՓ-ով Հայաստանը կկապվի արտաքին շուկաների հետ»,- ընդգծել է Միրզոյանը։
Հարցին, թե Ռուսաստանն ու Իրանը դեմ են «Թրամփի ուղուն», Միրզոյանն ասել է. «Ապաշրջափակումն Իրանում առաջացրել էր որոշակի հարցեր, սակայն տրվել են պատասխաններ, այժմ ենթակառուցվածքների մեջ տեսնում ենք հնարավորություններ, ոչ թե խնդիրներ»։
Միրզոյանն ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը հաստատված է, համագործակցության դրսևորումներ կան, բայց սա չի նշանակում, որ կողմերն անցել են ամբողջությամբ անհրաժեշտ ճանապարհը, և առկա խնդիրները ենթակա են հասցեագրման։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ՀՀ արտգործնախարարը նշել է, որ ժամանակն է, որպեսզի հայ-թուրքական հարաբերություններում ունենանք մեծ, կոնկրետ, շոշափելի առաջընթաց։
«Շատ ինտեսիվ և շատ դրական երկխոսություն ունենք Թուրքիայի հետ, բայց, միևնույն ժամանակ, ժամանակն է, որ ունենանք մեծ, շոշափելի, կոնկրետ առաջընթաց գետնի վրա։ Կարծում եմ՝ շատ դրական առաջընթաց ունենալու ենք շատ մոտ ապագայում»,- ասել է նա։
ՀՀ արտգործնախարարի խոսքով՝ Ռուսաստանին Հայաստանից դուրս թողնելու, Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական և այլ կապեր խզելու օրակարգ ՀՀ կառավարությունը չունի, այդպիսի քաղաքականություն չի վարում։
«Սա պետք չէ նույնականացնել ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հետ։ Եթե մի օր հարց ծագի՝ անդամակցել ԵՄ-ին, զուգահեռ հարց կծագի՝ մնա՞լ ԵԱՏՄ-ում։ Երբ այդ օրը գա, կնստենք, կմտածենք, որոշում կկայացնենք»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերման հարցը ևս չի քննարկվում։

We are working with the American side in more detail. We should reach the point where ground construction begins in the second half of 2026. This was announced by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, on Public Television.
“Armenia is being lifted from the blockade, intensive discussions are underway with the American side on TRIPP, construction will begin next year, Armenia will be connected to foreign markets through TRIPP,” Mirzoyan emphasized.
When asked whether Russia and Iran are against the “Trump path,” Mirzoyan said: “The lifting of the blockade raised certain questions in Iran, but answers have been given; now we see opportunities in infrastructure, not problems.”
Mirzoyan also emphasized that peace has been established with Azerbaijan and that there are signs of cooperation, but this does not mean the parties have fully completed the necessary process. The existing problems are subject to addressing.
Speaking about Armenian-Turkish relations, the RA Foreign Minister noted that it is time for us to achieve tangible, concrete progress.
“We have a very intensive and very positive dialogue with Turkey, but at the same time, it is time for us to have great, tangible, concrete progress on the ground. I think we will have very positive progress in the very near future,” he said.
According to the RA Foreign Minister, the RA government has no intention to exclude Russia from Armenia or to sever political, economic, or other ties with Russia; it does not pursue such a policy.
“This should not be identified with membership in the EAEU. If one day the question arises of joining the EU, a parallel question will arise: whether to remain in the EAEU. When that day comes, we will sit down, think, and make a decision,” he said, adding that the issue of withdrawing the 102nd Russian military base is also not being discussed.