ՀՀ ԱԳՆ-ն ամփոփել է 2025 թվականը՝ ներկայացնելով, որ տարին ռազմավարական էր գործընկերությունների զարգացման առումով.
ԱՄՆ. Տարեսկզբին Վաշինգտոնում ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրությունը։ Այս գործընկերությունը վերահաստատվել և առավել հարստացվել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարողությունների զարգացման, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների, էներգետիկ անվտանգության ոլորտներում գործընկերության մասին երեք փոխըմբռնման հուշագրերով:
Եվրոպական ուղղությամբ.
Ստորագրվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը, որով այդ գործընկերությունը մտավ նոր և ավելի հավակնոտ փուլ՝ ընդհանուր տեսլականով և պատասխանատվությամբ՝ միտված ՀՀ քաղաքացիների համար կոնկրետ արդյունքների շարունակական ապահովմանը։
ԵՄ անդամ երկրներից ռազմավարական գործընկերության մակարդակի է բարձրացվել հարաբերությունները Նիդերլանդների, Լյուքսեմբուրգի հետ, հաստատվել է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը:
Հայտարարվել է Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու մտադրության մասին:
Ընդգծվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության ամրագրման հարցում բարձրագույն մակարդակում ձևավորված քաղաքական համաձայնությունը։
Ասիական ուղղությամբ.
Ռազմավարական գործընկերություններ են հաստատվել Չինաստանի և Ղազախստանի հետ:
Հարևանների հետ.
Հայաստանը և Վրաստանը շարունակել են ակտիվորեն զարգացնել հաստատված ռազմավարական գործընկերությունը:
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան-Իրան ռազմավարական բնույթի հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական մակարդակի:

МИД РА подвел итоги 2025 года, представив его как стратегический год с точки зрения развития партнерских отношений:
США: В начале года в Вашингтоне был подписан Устав о стратегическом партнерстве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки. Это партнерство было подтверждено и дополнительно обогащено тремя меморандумами о взаимопонимании, подписанными 8 августа: о развитии потенциала проекта «Перекресток мира», о партнерстве в области искусственного интеллекта и полупроводников, а также в сфере энергетической безопасности.
Европейское направление:
Был подписан Стратегический план партнерства РА-ЕС, с которым это партнерство вступило в новый, более амбициозный этап с общим видением и ответственностью, направленный на обеспечение непрерывных конкретных результатов для граждан РА.
Из стран-членов ЕС отношения были подняты до уровня стратегического партнерства с Нидерландами и Люксембургом; утвержден Стратегический план двустороннего партнерства между Арменией и Германией.
Было заявлено о намерении поднять отношения с Соединенным Королевством до уровня стратегического партнерства.
Было подчеркнуто наличие сформированного на высшем уровне политического согласия по вопросу закрепления стратегического партнерства между Арменией и Францией.
Азиатское направление:
Установлены стратегические партнерства с Китаем и Казахстаном.
С соседями:
Армения и Грузия продолжили активно развивать установленное стратегическое партнерство.
В рамках официального визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Армению была достигнута договоренность о повышении отношений стратегического характера между Арменией и Ираном до уровня стратегического партнерства.