ՀՀ ԱԳՆ-ն ամփոփել է 2025 թվականը՝ ներկայացնելով, որ տարին ռազմավարական էր գործընկերությունների զարգացման առումով.
ԱՄՆ. Տարեսկզբին Վաշինգտոնում ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրությունը։ Այս գործընկերությունը վերահաստատվել և առավել հարստացվել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարողությունների զարգացման, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների, էներգետիկ անվտանգության ոլորտներում գործընկերության մասին երեք փոխըմբռնման հուշագրերով:
Եվրոպական ուղղությամբ.
Ստորագրվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը, որով այդ գործընկերությունը մտավ նոր և ավելի հավակնոտ փուլ՝ ընդհանուր տեսլականով և պատասխանատվությամբ՝ միտված ՀՀ քաղաքացիների համար կոնկրետ արդյունքների շարունակական ապահովմանը։
ԵՄ անդամ երկրներից ռազմավարական գործընկերության մակարդակի է բարձրացվել հարաբերությունները Նիդերլանդների, Լյուքսեմբուրգի հետ, հաստատվել է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը:
Հայտարարվել է Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու մտադրության մասին:
Ընդգծվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության ամրագրման հարցում բարձրագույն մակարդակում ձևավորված քաղաքական համաձայնությունը։
Ասիական ուղղությամբ.
Ռազմավարական գործընկերություններ են հաստատվել Չինաստանի և Ղազախստանի հետ:
Հարևանների հետ.
Հայաստանը և Վրաստանը շարունակել են ակտիվորեն զարգացնել հաստատված ռազմավարական գործընկերությունը:
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան-Իրան ռազմավարական բնույթի հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական մակարդակի:

The RA Ministry of Foreign Affairs summed up 2025, noting that the year was strategic for developing partnerships.
USA. At the beginning of the year, the Charter on Strategic Partnership between the Republic of Armenia and the United States of America was signed in Washington. This partnership was reaffirmed and further enriched by three memorandums of understanding signed on August 8, covering capacity development for the “Crossroads of Peace” project, artificial intelligence and semiconductors, and energy security.
In the European direction.
The Strategic Agenda for the RA-EU Partnership was signed, marking a new, more ambitious stage with a shared vision and responsibility to continuously deliver concrete results for the citizens of the Republic of Armenia.
Among EU member states, relations with the Netherlands and Luxembourg were upgraded to a strategic partnership, and the Strategic Agenda for bilateral collaboration between Armenia and Germany was approved.
The intention to upgrade relations with the United Kingdom to a strategic partnership was announced.
The political agreement reached at the highest level on consolidating the strategic partnership between Armenia and France was emphasized.
In the Asian direction:
Strategic partnerships were established with China and Kazakhstan.
With neighbors:
Armenia and Georgia continued to strengthen their strategic partnership.
During the official visit of Iranian President Masoud Pezeshkian to Armenia, an agreement was reached to elevate Armenia-Iran strategic relations to a strategic level.