Փաշինյանի տեսանյութը հավաքել է ավելի քան 16 մլն դիտում. BBC
BBC-ի ռուսական ծառայությունը հոդված է հրապարակել, որտեղ անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջին շրջանում մեծ պոպուլյարություն ստացած երաժշտական ուղեկցմամբ տեսանյութերին։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սկսել է հրապարակել տեսանյութեր, որտեղ լռությամբ լսում է երաժշտություն՝ Զեմֆիրայից մինչև Ադել, Ջոն Լենոն, Վիսոցկի և ДДТ։ Հոկտեմբերին Զեմֆիրայի «ПММЛ» երգի տակ նկարված տեսանյութը հավաքել է 16 միլիոն դիտում Instagram-ում և դարձել մեմ։ Հազարավոր օգտատերեր TikTok-ում հրապարակել են սեփական նմանակումները, իսկ բիզնեսներն օգտագործել են այն գովազդի համար։
Փաշինյանի մամլո քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը հերքել է տեղեկությունները, թե այս ռազմավարության ետևում կանգնած է նյույորքյան Edelman ընկերությունը՝ աշխարհի խոշորագույն PR գործակալություններից մեկը։ Ըստ նրա, գաղափարը և երաժշտության ընտրությունը պատկանում են Փաշինյանին, իսկ ողջ աշխատանքը կատարում է վարչապետի գրասենյակի մեդիա թիմը։
Տեղեկությունը BBC-ին հերքել է նաև ամերիկյան հեղինակավոր ընկերության խոսնակը՝ նշելով՝ Edelman-ը չի աշխատում Հայաստանի վարչապետի համար և կապված չէ նրա սոցիալական ցանցերի հետ։
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ Փաշինյանի Instagram-ի էջին Հայաստանի հետ կապ չունեցող մարդիկ են բաժանորդագրվել։ Ղազախական Aua Rai երգի տեսահոլովակը, որն արվել է վարչապետի կողմից Աստանա կատարած այցի ժամանակ, տեղական ԶԼՄ-ներում լուսաբանվել է ավելի շատ, քան՝ այցի օրակարգը:
Հատկանշական է, որ տեսանյութերը առավել էնտուզիազմ են առաջացնում ետխորհրդային երիտասարդների շրջանում։
Պարբերականը գրում է, որ այժմ Փաշինյանի խնդիրն է ընտրողներին լավատեսությամբ վարակել։ Սոցիալական ցանցերը ծառայում են որպես դրա հիմնական հարթակ, և նա ունի եզակի փորձ այս ոլորտում։

The BBC Russian service published an article that touched on the recent popularity of music videos featuring Prime Minister Nikol Pashinyan.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has begun publishing videos in which he silently listens to music, from Zemfira to Adele, John Lennon, Vysotsky, and DDT. In October, a video shot to Zemfira's song "ПММЛ" garnered 16 million views on Instagram and became a meme. Thousands of users have posted their own imitations on TikTok, and businesses have used it for advertising.
Pashinyan's press secretary, Nazeli Baghdasaryan, denied reports that the New York-based Edelman, one of the world's largest PR agencies, is behind this strategy. According to her, the idea and choice of music belong to Pashinyan, and all the work is done by the media team of the Prime Minister's Office.
A spokesperson for the prestigious American company also denied the information to the BBC, noting that Edelman does not work for the Armenian Prime Minister and is not associated with his social networks.
The publication says that people with no connection to Armenia have subscribed to Pashinyan's Instagram page. The video for the Kazakh song Aua Rai, which was shot during the Prime Minister's visit to Astana, was covered more in local media than the visit's agenda.
It is noteworthy that the videos arouse the most enthusiasm among post-Soviet youth.
The magazine writes that now Pashinyan's task is to infect voters with optimism. Social networks serve as the leading platform for this, and he has unique experience in this area.