Նավթամթերքից զատ Ադրբեջանից կներկրվի՞ նաև բնական գազ. Վարդանյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Օրեր առաջ Ադրբեջանից Հայաստան ներկրվեց նավթամթերքի առաջին խմբաքանակը, իսկ այսօր ռուսական ցորենով բեռնված գնացքն Ադրբեջանի տարածքով ուղարկվեց Հայաստան։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանն ասաց, որ այդ գործընթացը քաղաքական քայլ է՝ երկու կողմերի դիրքորոշումներն ավելի մոտեցնելու համար։
«Քանի որ քաղաքական հարաբերություններ հաստատելուց առաջ կարևոր է նաև տնտեսական հարաբերություններ ունենալ»,- շեշտեց Արմեն Վարդանյանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ այս պահին միայն Վրաստանի տարածքով է ներկրվում նավթամթերք, ու չի բացառվում՝ Վրաստանն ինչ-որ պահի խոչընդոտներ հարուցի՝ պահանջելով բարձր տարանցման վճարներ։

A few days ago, the first batch of oil products was imported from Azerbaijan to Armenia, and today, a train loaded with Russian wheat was sent to Armenia via Azerbaijan.
In an interview with Radar Armenia, political scientist Armen Vardanyan said that this process is a political step to bring the two sides' positions closer together.
"Because before establishing political relations, it is also important to have economic relations," stressed Armen Vardanyan.
According to the political scientist, at the moment, oil products are imported only through Georgia, and it is not ruled out that Georgia will create obstacles at some point, demanding high transit fees.