Քննարկել են Հայաստան–ՆԱՏՕ գործընկերության հարցեր
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–ՆԱՏՕ գործընկերությանն ու համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցությունը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության օրակարգի առաջմղման։
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ գործընկերությունը և շնորհակալություն հայտնել վարչապետին՝ նախորդիվ ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններին ընդունելու և հետաքրքիր ու արդյունավետ զրույցի համար։
Անդրադարձ է կատարվել օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագրին, ինչպես նաև դրան հաջորդած իրադարձություններին։ Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակմանն ուղղված քայլերի, մասնավորապես, TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի շուրջ։

Discussed issues of Armenia-NATO partnership
The interlocutors discussed issues related to the development of the Armenia-NATO partnership and cooperation.
Prime Minister Pashinyan noted that Armenia attaches great importance to cooperation with international partners, including NATO, to promote the security and stability agenda in the region.
The NATO Deputy Secretary General highly appreciated the partnership with Armenia and thanked the Prime Minister for previously receiving the ambassadors accredited to NATO and for the interesting and productive conversation.
The Washington Declaration, signed by Armenia and Azerbaijan on August 8, was discussed, as were the events that followed. Views were exchanged on steps to unblock regional communications, in particular the TRIPP and “Crossroads of Peace” projects.