ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը հայտարարել է, որ Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների ֆոնին ԵՄ-ը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը հիբրիդային և կիբեր-սպառնալիքներին, ինչպես նաև՝ ապատեղեկատվության տարածմանը հակազդելուն։
Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանն ինքն է հայցով դիմել ԵՄ-ին. «Քանի որ այդ սպառնալիքները Հայաստանում առկա են, և կա նաև այն համոզմունքը, որ դրանք ահագնանալու են ընտրություններին ընդառաջ, դա միանգամայն տրամաբանական է»,-շեշտեց նա։
Քաղաքագետի խոսքով՝ սա ուղիղ զուգահեռ է Մոլդովայում եղած իրավիճակի հետ, որն այնտեղ հաղթահարվեց ԵՄ-ի լայն աջակցությամբ, և դիմագրավելու այդ մոդելը աշխատեց։

EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas announced that, in the context of the upcoming elections in Armenia, the EU has expressed its readiness to support Armenia in strengthening its capabilities to counter hybrid and cyber threats, as well as the spread of disinformation.
Political scientist Ruben Mehrabyan said in an interview with Radar Armenia that Armenia itself filed a request with the EU. “Since these threats are present in Armenia, and there is also the belief that they will intensify ahead of the elections, this is quite logical,” he emphasized.
According to the political scientist, this is a direct parallel to the situation in Moldova, which was overcome there with the broad support of the EU, and this model of counteraction worked.