Դեկտեմբերի 16-ին Լյուքսեմբուրգում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն ու անդամներ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ համատեղ հետևողական աշխատանքի արդյունքում երկկողմ հարաբերությունները բարձրացվել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նույն օրը ստորագրված Համատեղ հռչակագրին, որն ուրվագծում է համագործակցության առաջնահերթությունները և կարևորում նաև օրենսդիր մարմինների միջև փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանն իր երախտագիտություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար։
Արարատ Միրզոյանը և Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի նախագահն ընդգծել են նաև ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական օրակարգի մաս կազմող ծրագրերի կյանքի կոչման հարցում առկա պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացման ուղղությամբ ստեղծված հնարավորությունների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև հումանիտար բնույթի հարցերի հասցեագրմանը:

On December 16, in Luxembourg, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Claude Wiesler, President of the Luxembourg Chamber of Deputies. The Chairman and members of the Foreign Relations Committee also attended the meeting.
The interlocutors noted with satisfaction that, as a result of joint, consistent work, bilateral relations have been elevated to the level of a strategic partnership. In this context, reference was made to the Joint Declaration signed on the same day, which outlines the priorities of cooperation and also emphasizes the importance of interaction between legislative bodies.
Minister Mirzoyan expressed his gratitude to the Luxembourg Parliament for its continuous support for Armenia.
Ararat Mirzoyan and the President of the Luxembourg Parliament also emphasized the readiness to implement programs that are part of the RA-EU strategic agenda.
Regional issues were discussed in detail at the meeting. Minister Mirzoyan presented the processes of normalizing relations with neighbors. They exchanged views on the opportunities for developing regional communications. They also touched upon addressing humanitarian issues.