Կա քաղաքական համաձայնություն. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում Խաղաղության եվրոպական գործիքի ներքո աջակցության հաստատման հարցին։
Հարց. Վերջին օրերին ակտիվ էին շփումները ԵՄ հետ՝ տարբեր ձևաչափերով, կայացան նաև անդամ երկրների հետ երկկողմ հանդիպումներ, այդ թվում՝ Հունգարիայի ԱԳ նախարարի հետ։ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում կյանքի կոչվող ծրագրերից կարծես դանդաղել էր միայն Խաղաղության եվրոպական գործիքի ներքո աջակցության հաստատման հարցը, կա՞ այս հարցում որոշակի փոփոխություն։
Պատասխան. Այո, այդ ուղղությամբ քննարկումները, այդ թվում՝ Ձեր նշած ձևաչափերում, միտված էին կոնկրետ արդյունքների, և մենք գնահատում ենք ԵՄ 27 անդամներից յուրաքանչյուրի և ընդհանուր՝ ԵՄ մակարդակում ձևավորված կոնսենսուսը, ինչի մասին, ի դեպ, նախարար Միրզոյանն առանց փակագծեր բացելու նշեց ԵՄ ԱԳ նախարարների ձևաչափով երեկ կայացած հանդիպումից հետո։ ԵՄ ԱԳՆԽ շրջանակներում նախարար Միրզոյանի հետ կայացած հանդիպմանը ԵՄ բոլոր անդամ պետությունները վերահաստատել են այդ և այլ գործիքակազմի միջոցով տրամադրվող աջակցությունը, ուստի կարող ենք փաստել, որ կա արտահայտված քաղաքական համաձայնություն, և անհրաժեշտ ներքին ընթացակարգերի ապահովումից հետո ակնկալում ենք Խաղաղության եվրոպական գործիքի ներքո Հայաստանին երկրորդ աջակցության հաստատումը:

In response to Radar Armenia’s inquiry, the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ani Badalyan, addressed the issue of establishing support under the European Peace Facility within the framework of the Armenia-EU partnership.
Question: In recent days, contacts with the EU have been active in various formats, including bilateral meetings with member states, including the Hungarian Foreign Minister. Among the programs implemented within the framework of the Armenia-EU partnership, only the establishment of support under the European Peace Facility has slowed. Is there any change in this issue?
Answer: Yes, the discussions in that direction, including in the formats you mentioned, were aimed at specific results, and we appreciate the consensus formed by each of the 27 EU members and at the EU level in general, which, by the way, Minister Mirzoyan mentioned without opening parentheses after the meeting of the EU Foreign Ministers yesterday. During the meeting with Minister Mirzoyan within the framework of the EU Foreign Affairs Council, all EU member states reaffirmed the support provided through this and other instruments, so we can state that there is an expressed political agreement. After ensuring the necessary internal procedures are in place, we expect approval of the second support to Armenia under the European Peace Facility.