«Դա կարելի է դիտարկել որպես նախապայման՝ Ուկրաինայի կողմից մյուս պայմանները չկատարելու համար։ Օրինակ՝ նախագահական ընտրություններ կազմակերպելու և հրադադար ապահովելու տեսանկյունից»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Նորայր Դունամալյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին՝ կարո՞ղ է սա զսպիչ ուժ հանդիսանալ Ռուսաստանի համար, թե՞ մնալու են քաղաքական հայտարարությունների մակարդակում, քաղաքագետը շեշտեց, որ այս իրավիճակը ավելի շատ ԱՄՆ-Ուկրաինա հարաբերությունների շրջանակներում է. «Իսկ այն պահանջը՝ նախագահական ընտրություններ իրականացնելու, սկզբից դրվել է Ռուսաստանի կողմից, և արդեն մոտավորապես 2 տարի այդ պահանջը ներկայացվում է»,-ասաց նա՝ հավելելով՝ իսկ ԱՄՆ-ն վերջերս սկսեց դրա մասին խոսել։ Ըստ Նորայր Դունամալյանի` Թրամփը սկսել է օգտագործել Ռուսաստանի նույն օրակարգը։
«Խնդիրը նրանում է, որ այսօր այն կառուցվածքը, որը 2022թ․-ից ի վեր գոյություն ուներ, միջազգային հարաբերությունները նկատի ունեմ՝ ԱՄՆ և ԵՄ աջակցությունը Ուկրաինային, այդ կառուցվածքը փլուզվում է»,-նշեց նա և շեշտեց, որ խնդիրը նրանում է, որ բանակցությունները դեռ գնում են ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև. «Ռուսաստանը, այո՛, կարևոր գործոն է, բայց դա 3-րդ կողմն է ավելի շատ ներկայացնում, և ըստ դրա ես չէի ասի, որ կարող է լինել ճնշում կամ որևէ առումով ազդել դիրքորոշման վրա»,-նշեց քաղաքագետը և ընդգծեց՝ հակառակը, Ռուսաստանի պահանջները, ըստ դրա, կարող են ավելի ընդլայնվել։

Trump has started using the same agenda as Russia. Political Scientist
"This can be considered a precondition for Ukraine not to fulfill other conditions. For example, in terms of organizing presidential elections and ensuring a ceasefire," political scientist Norayr Dunamalyan said in an interview with Radar Armenia.
Touching on the question of whether this can deter Russia or whether it will remain at the level of political statements, the political scientist emphasized that this situation falls more within the framework of US-Ukrainian relations. "And the demand to hold presidential elections was initially put forward by Russia, and this demand has been presented for about 2 years," he said, adding that the US has recently started talking about it. According to Norayr Dunamalyan, Trump has adopted Russia's agenda.
"The problem is that today the structure that has existed since 2022, I mean international relations - US and EU support for Ukraine, that structure is collapsing," he noted, and emphasized that the problem is that negotiations are still underway between the US and Ukraine. "Russia, yes, is an important factor, but it represents more of a third party, and according to that, I would not say that there could be pressure or influence on the position in any way," the political scientist noted and emphasized that, on the contrary, Russia's demands, according to that, could expand further.